I Tanum har chansen till ett regnfritt midsommarfirande historiskt varit omkring två på tre, visar Newsworthys genomgång av väderhistoriken vid SMHI:s mätstationer.
Den här veckan är det många som följer väderprognosen och hoppas på uppehållsväder under midsommarfirandet. Hittills talar prognoserna om mest uppehåll – men på typiskt svenskt midsommarvis risk för skurar på många håll. Så hur vanligt är det att det regnar på midsommar i Tanum?
Vid mätstationen Grebbestad har det fallit minst en millimeter nederbörd under 37 procent av midsommaraftnarna sedan 1976. Blötast var midsommarafton 2007. Under ett dygn föll 38 millimeter regn vid stationen.
Södra halvan av landet ser ut att få en relativt varm midsommarafton, och kanske kan rekordtemperaturen utmanas på något håll? Den allra högsta midsommartemperaturen i Tanum nåddes år 2020: 25,8 grader när kvicksilvret stod som högst på midsommaraftonen. Maxtemperaturen uppmättes på stationen Väderöarna A. Annars har midsommaraftnarna 1935 och 1970 gått till historien som extremt varma i stora delen av landet, med en toppnotering på 35 grader i Sveg 1935.
Den blåsigaste midsommaraftonen vi känner till inträffade 1991, med som mest 13 sekundmeter (alltså tämligen hård vind) i medelvind under 10 minuter, vid Väderöarna A. Från den stationen har vi vinddata sedan 1966.
| Mått | Rekord | Midsommarafton | Mätstation |
|---|---|---|---|
| Varmast (högsta maxtemperatur) | 25,8° | 2020 | Väderöarna A |
| Kallast (lägsta maxtemperatur) | 12,3° | 1991 | Väderöarna A |
| Regnigast | 38 mm | 2007 | Grebbestad |
| Blåsigast (högsta medelvind, 10 min) | 13 m/s | 1991 | Väderöarna A |
Värden i tabellerna är hämtade från midsommaraftonen respektive år, oavsett vilket datum den inträffade. Midsommarafton inträffar sedan 1953 fredagen närmast efter den 19 juni, innan var den 23 juni midsommarafton oavsett veckodag.
