Blir det uppehåll på mid­sommar? Så ofta har det regnat i Kristinehamn

Kristinehamns kommunVäder
Blomsterkransar på bord

I Kristinehamn har chansen till ett regnfritt midsommarfirande historiskt varit omkring tre på fyra, visar Newsworthys genomgång av väderhistoriken vid SMHI:s mätstationer.

Den här veckan är det många som följer väderprognosen och hoppas på uppehållsväder under midsommarfirandet. Hittills talar prognoserna om mest uppehåll – men på typiskt svenskt midsommarvis risk för skurar på många håll. Så hur vanligt är det att det regnar på midsommar i Kristinehamn?

Vid mätstationen Kristinehamn har det fallit minst en millimeter nederbörd under 26 procent av midsommaraftnarna sedan 1945. Blötast var midsommarafton 1980. Under ett dygn föll 26 millimeter regn vid stationen. I Kristinehamns kommun finns ytterligare två väderstationer som mäter nederbörd: Järsta och Labacka. Där finns dock bara en kortare tidsserie, och inga regnvädersmidsomrar har registrerats.

Södra halvan av landet ser ut att få en relativt varm midsommarafton, och kanske kan rekordtemperaturen utmanas på något håll? Den allra högsta midsommartemperaturen i Kristinehamn nåddes år 2020: 28,6 grader när kvicksilvret stod som högst på midsommaraftonen. Annars har midsommaraftnarna 1935 och 1970 gått till historien som extremt varma i stora delen av landet, med en toppnotering på 35 grader i Sveg 1935.

Speciellt blåsigt brukar det inte vara på midsommar i Kristinehamn. Den blåsigaste midsommaraftonen vi känner till inträffade 2018, med som mest 4 sekundmeter (ganska måttliga vindar) i medelvind under 10 minuter, vid Daglösen A. Från den stationen har vi vinddata sedan 1995.

MåttRekordMidsommaraftonMätstation
Varmast (högsta maxtemperatur)28,6°2020Kristinehamn
Kallast (lägsta maxtemperatur)13,5°1987Kristinehamn
Regnigast26 mm1980Kristinehamn
Blåsigast (högsta medelvind, 10 min)4 m/s2018Daglösen A

Värden i tabellerna är hämtade från midsommaraftonen respektive år, oavsett vilket datum den inträffade. Midsommarafton inträffar sedan 1953 fredagen närmast efter den 19 juni, innan var den 23 juni midsommarafton oavsett veckodag.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.