Arbetslösheten bland utlandsfödda i Vadstena faller, men inte lika mycket som i andra kommuner i Östergötland

Vadstena kommunArbetslöshet
Arbetsförmedlingens huvudkontor, fasadskylt

Tolv av 13 kommuner i Östergötlands län såg en minskande arbetslöshet bland utlandsfödda i maj. Så även i Vadstena, även om minskningen var mindre än i andra kommuner i länet.

Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Vadstena kommun med 0,2 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i maj på 14,5 procent.

Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.

Arbetslösheten i hela befolkningen nedåt

Under maj månad rapporterade Vadstena kommun en total arbetslöshet på 4,5 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,5 procentenheter). Även i Östergötlands län sjunker arbetslösheten .

Sett till antalet personer betyder det att 151 av 3 356 invånare i åldern 16 till 661 år i Vadstena kommun var inskrivna som arbetssökande (14 färre än i maj i fjol).

Graf: Arbetslöshet i Vadstena kommun och Östergötlands län

Vadstena är inte den enda kommunen i Östergötland där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i tolv av 13 kommuner. Störst är minskningen i Ödeshög, där arbetslösheten sjunker med 1,3 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.

Vadstena hade redan tidigare lägre arbetslöshet än snittet i hela Östergötlands län och nu växer klyftan (4,5 procent i kommunen, jämfört med 6,4 procent i hela länet). Ydre har den lägsta arbetslösheten i länet (3,2 procent), medan Norrköping har den högsta (8,2 procent). För att Vadstena skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Ydre skulle 44 personer behöva sysselsättas.

I riket som helhet sjönk arbetslösheten i maj jämfört med året innan (−0,4 procentenheter) och ligger nu på 6,4 procent. 233 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.

Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (12,6 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (2,0 procent).

Karta: Arbetslöshetsutveckling kommun för kommun

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker

Arbetslösheten bland utlandsfödda var 14,5 procent i Vadstena under maj månad, motsvarande 54 av 372 personer. Det är 0,2 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (±0 om man räknar personer). Den senaste månadens nedgång innebär ett trendbrott. Under de två föregående månaderna hade arbetslösheten bland utlandsfödda varit högre än motsvarande tidpunkt året innan.

Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 10,0 procentenheter i Vadstena.

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen i Vadstena kommun

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Vadstena om man jämför med andra kommuner i Östergötland. Norrköping har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Kinda har den största.

Ungdomsarbetslösheten sjunker

Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−0,3 procentenheter). I maj var 6,3 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 18 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med ett personer på ett års sikt.

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan unga och hela befolkningen i Vadstena kommun

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Vadstena lägre än i Östergötland som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 0,4 procentenheter.

Graf: Arbetslöshet bland unga i Vadstena kommun och Östergötlands län

Tabeller

Sammanfattning: Så hög var arbetslösheten i maj
VadstenaÖstergötlands länHela landet
Hela arbetskraften4,5 %−0,5 % 6,4 %−0,6 % 6,4 %−0,4 % 
Bland utlandsfödda14,5 %−0,2 % 15,9 %−2,3 % 13,6 %−1,6 % 
Bland ungdomar6,3 %−0,3 % 6,7 %−1,0 % 6,4 %−0,5 % 
Total arbetslöshet i Östergötlands län
KommunArbetslöshet i majFörändring (12 mån)
Boxholm5,4 %−0,8 % 
Finspång6,6 %−0,8 % 
Kinda4,4 %+0,4 % 
Linköping5,6 %−0,4 % 
Mjölby4,9 %−0,7 % 
Motala6,0 %−1,0 % 
Norrköping8,2 %−1,1 % 
Söderköping4,6 %−0,1 % 
Vadstena4,5 %−0,5 % 
Valdemarsvik7,0 %−0,8 % 
Ydre3,2 %−0,8 % 
Åtvidaberg4,3 %−0,7 % 
Ödeshög3,9 %−1,3 % 
Arbetslöshet bland utlandsfödda i Östergötlands län
KommunArbetslöshet i majFörändring (12 mån)
Boxholm15,3 %−6,5 % 
Finspång16,3 %−1,6 % 
Kinda16,8 %+0,1 % 
Linköping14,7 %−1,7 % 
Mjölby12,7 %−2,1 % 
Motala15,0 %−3,8 % 
Norrköping18,0 %−2,7 % 
Söderköping10,3 %−1,6 % 
Vadstena14,5 %−0,2 % 
Valdemarsvik20,9 %−4,4 % 
Ydre9,4 %−3,0 % 
Åtvidaberg13,7 %−2,7 % 
Ödeshög11,4 %−1,7 % 
Arbetslöshet bland 18–24-åringar i Östergötlands län
KommunArbetslöshet i majFörändring (12 mån)
Boxholm8,0 %−3,9 % 
Finspång7,3 %−0,9 % 
Kinda5,8 %−0,5 % 
Linköping5,0 %−1,0 % 
Mjölby7,1 %−1,0 % 
Motala8,3 %−2,5 % 
Norrköping8,5 %−0,7 % 
Söderköping8,7 %+0,9 % 
Vadstena6,3 %−0,3 % 
Valdemarsvik6,7 %−4,1 % 
Ydre-- 
Åtvidaberg7,7 %+0,4 % 
Ödeshög3,0 %−1,6 % 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.