Lägsta arbetslösheten bland utlandsfödda på elva år i Enköping

Enköpings kommunArbetslöshet
Flaggor utanför arbetsförmedlingens kontor

Enköpings kommun noterar i maj den lägsta arbetslösheten bland utlandsfödda sedan september 2014.

Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Enköpings kommun med 1,5 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i maj på 14,9 procent.

Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.

Arbetslösheten i hela befolkningen sjunker

Under maj månad rapporterade Enköpings kommun en total arbetslöshet på 6,0 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,4 procentenheter). Även i Uppsala län sjunker arbetslösheten något.

Sett till antalet personer betyder det att 1 475 av 24 583 invånare i åldern 16 till 661 år i Enköpings kommun var inskrivna som arbetssökande (73 färre än i maj i fjol).

Graf: Arbetslöshet i Enköpings kommun och Uppsala län

Enköping är inte den enda kommunen i Uppsala där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i fyra av åtta kommuner. Störst är minskningen i Tierp, där arbetslösheten sjunker med 0,6 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.

Den minskande arbetslösheten gör att Enköping nu har i stort sett samma arbetslöshetsnivå som hela Uppsala län. Östhammar har den lägsta arbetslösheten i länet (3,9 procent), medan Älvkarleby har den högsta (7,6 procent). För att Enköping skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Östhammar skulle 516 personer behöva sysselsättas.

I riket som helhet sjönk arbetslösheten i maj jämfört med året innan (−0,4 procentenheter) och ligger nu på 6,4 procent. 233 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.

Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (12,6 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (2,0 procent).

Karta: Arbetslöshetsutveckling kommun för kommun

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt

Arbetslösheten bland utlandsfödda var 14,9 procent i Enköping under maj månad, motsvarande 748 av 5 020 personer. Det är 1,5 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−61 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för elfte månaden i följd. Sedan juni 2025 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 16,5 till 14,9 procent. Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan september 2014.

Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 8,9 procentenheter i Enköping. Det är en mindre skillnad än för ett år sedan (−1,1 procentenheter).

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen i Enköpings kommun

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Enköping om man jämför med andra kommuner i Uppsala. Älvkarleby har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Östhammar har den största.

Ungdomsarbetslösheten sjunker betydligt

Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−1,6 procentenheter). I maj var 6,4 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 165 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med 37 personer på ett års sikt.

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan unga och hela befolkningen i Enköpings kommun

Medan Enköping har ungefär samma total arbetslöshet som Uppsala, ligger ungdomsarbetslösheten 0,7 procentenheter högre i Enköping.

Graf: Arbetslöshet bland unga i Enköpings kommun och Uppsala län

Tabeller

Sammanfattning: Så hög var arbetslösheten i maj
EnköpingUppsala länHela landet
Hela arbetskraften6,0 %−0,4 % 5,8 %−0,2 % 6,4 %−0,4 % 
Bland utlandsfödda14,9 %−1,5 % 13,0 %−0,9 % 13,6 %−1,6 % 
Bland ungdomar6,4 %−1,6 % 5,7 %−0,2 % 6,4 %−0,5 % 
Total arbetslöshet i Uppsala län
KommunArbetslöshet i majFörändring (12 mån)
Enköping6,0 %−0,4 % 
Heby7,5 %±0,0 % 
Håbo5,0 %+0,1 % 
Knivsta4,8 %+0,2 % 
Tierp5,8 %−0,6 % 
Uppsala5,9 %−0,2 % 
Älvkarleby7,6 %−0,3 % 
Östhammar3,9 %+0,3 % 
Arbetslöshet bland utlandsfödda i Uppsala län
KommunArbetslöshet i majFörändring (12 mån)
Enköping14,9 %−1,5 % 
Heby19,9 %+0,4 % 
Håbo11,0 %−1,3 % 
Knivsta10,1 %−1,3 % 
Tierp13,4 %−2,0 % 
Uppsala12,8 %−0,8 % 
Älvkarleby15,7 %−0,6 % 
Östhammar10,4 %−1,9 % 
Arbetslöshet bland 18–24-åringar i Uppsala län
KommunArbetslöshet i majFörändring (12 mån)
Enköping6,4 %−1,6 % 
Heby12,0 %−1,0 % 
Håbo6,7 %+1,4 % 
Knivsta6,2 %−1,1 % 
Tierp10,5 %+1,6 % 
Uppsala4,9 %−0,1 % 
Älvkarleby9,2 %−2,2 % 
Östhammar5,1 %±0,0 % 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.