Det finns 955 annonser ute om lediga jobb i Västernorrlands län just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 11 juni låg det 955 annonser ute om lediga jobb i Västernorrland, motsvarande knappt 1 600 tjänster. För en månad sedan fanns det 1 087 jobbannonser i kommunen, alltså 132 fler än idag. Förra månadens annonser motsvarade omkring 1 900 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 215 | (−13) | 19 | (−3) |
| Grundutbildade sjuksköterskor | 157 | (+47) | 72 | (+3) |
| Personliga assistenter | 130 | (−22) | 80 | (−3) |
| Grundskollärare | 57 | (+1) | 52 | (−2) |
| Lastbilsförare m.fl. | 49 | (+21) | 23 | (+11) |
| Företagssäljare | 38 | (−1) | 23 | (−1) |
| Restaurang- och köksbiträden m.fl. | 33 | (−34) | 16 | (−2) |
| Vårdare, boendestödjare | 32 | (−59) | 5 | (−6) |
| Specialistläkare | 24 | (+7) | 17 | (+4) |
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 20 | (−28) | 16 | (−11) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 11 juni och 7 maj av utannonserade jobb där Västernorrlands län angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Västernorrlands län var förra månaden 5,5 procent, vilket är 0,4 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Västernorrland här.