Falkenbergs kommun noterar i maj den lägsta arbetslösheten sedan oktober 2008.
Under maj månad rapporterade Falkenbergs kommun en total arbetslöshet på 4,7 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,5 procentenheter). Även i Hallands län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 1 084 av 23 064 invånare i åldern 16 till 661 år i Falkenbergs kommun var inskrivna som arbetssökande (91 färre än i maj i fjol).
Det är 16:e månaden i följd som arbetslösheten i Falkenberg är lägre än den var under samma tidpunkt året innan. Sedan januari 2025 har arbetslösheten gått ner från 6,2 till 4,7 procent. Den nuvarande arbetslöshetsnivån är därmed den lägsta sedan oktober 2008.

Falkenberg är inte den enda kommunen i Halland där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i fem av sex kommuner. Störst är minskningen i Hylte, där arbetslösheten sjunker med 1,3 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Den minskande arbetslösheten gör att Falkenberg nu har i stort sett samma arbetslöshetsnivå som hela Hallands län. Kungsbacka har den lägsta arbetslösheten i länet (3,2 procent), medan Hylte har den högsta (7,1 procent). För att Falkenberg skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Kungsbacka skulle 346 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i maj jämfört med året innan (−0,4 procentenheter) och ligger nu på 6,4 procent. 233 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (12,6 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (2,0 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 12,1 procent i Falkenberg under maj månad, motsvarande 527 av 4 355 personer. Det är 1,9 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−84 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för 17:e månaden i följd. Sedan december 2024 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 15,5 till 12,1 procent. Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan augusti 2008.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 7,4 procentenheter i Falkenberg. Det är en mindre skillnad än för ett år sedan (−1,4 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Falkenberg om man jämför med andra kommuner i Halland. Hylte har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Kungsbacka har den största.
Ungdomsarbetslösheten sjunker något
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−0,1 procentenheter). I maj var 4,5 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 104 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med fyra personer på ett års sikt.
I och med den senaste månadens nedgång har de ungas arbetslöshet i Falkenberg sjunkit 13 månader i följd (ner från 5,2 procent i april 2025 till 4,5 procent nu).

Medan Falkenberg har ungefär samma total arbetslöshet som Halland, ligger ungdomsarbetslösheten 0,3 procentenheter lägre i Falkenberg.

Tabeller
| Falkenberg | Hallands län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 4,7 % | −0,5 % ▼ | 4,8 % | −0,5 % ▼ | 6,4 % | −0,4 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 12,1 % | −1,9 % ▼ | 12,9 % | −1,6 % ▼ | 13,6 % | −1,6 % ▼ |
| Bland ungdomar | 4,5 % | −0,1 % ▼ | 4,8 % | −0,7 % ▼ | 6,4 % | −0,5 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i maj | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Falkenberg | 4,7 % | −0,5 % ▼ |
| Halmstad | 6,8 % | −0,7 % ▼ |
| Hylte | 7,1 % | −1,3 % ▼ |
| Kungsbacka | 3,2 % | ±0,0 % ▸ |
| Laholm | 4,9 % | −0,5 % ▼ |
| Varberg | 3,5 % | −0,5 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i maj | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Falkenberg | 12,1 % | −1,9 % ▼ |
| Halmstad | 16,2 % | −1,3 % ▼ |
| Hylte | 15,3 % | −3,7 % ▼ |
| Kungsbacka | 9,0 % | −0,7 % ▼ |
| Laholm | 11,7 % | −2,0 % ▼ |
| Varberg | 8,8 % | −2,0 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i maj | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Falkenberg | 4,5 % | −0,1 % ▼ |
| Halmstad | 6,4 % | −0,9 % ▼ |
| Hylte | 7,2 % | −1,8 % ▼ |
| Kungsbacka | 3,6 % | −0,1 % ▼ |
| Laholm | 6,0 % | −0,2 % ▼ |
| Varberg | 3,1 % | −1,1 % ▼ |
