Lägsta arbetslösheten bland utlandsfödda på 17 år i Torsås

Torsås kommunArbetslöshet
Flaggor utanför arbetsförmedlingens kontor

Torsås kommun noterar i maj den lägsta arbetslösheten bland utlandsfödda sedan september 2008.

Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Torsås kommun med 1,1 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i maj på 11,1 procent.

Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.

Arbetslösheten i hela befolkningen nedåt

Under maj månad rapporterade Torsås kommun en total arbetslöshet på 5,9 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,7 procentenheter). Även i Kalmar län sjunker arbetslösheten .

Sett till antalet personer betyder det att 180 av 3 051 invånare i åldern 16 till 661 år i Torsås kommun var inskrivna som arbetssökande (21 färre än i maj i fjol).

Graf: Arbetslöshet i Torsås kommun och Kalmar län

Torsås är inte den enda kommunen i Kalmar län där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i elva av tolv kommuner. Störst är minskningen i Vimmerby, där arbetslösheten sjunker med 1,3 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.

Även om arbetslösheten i Torsås alltså minskar, så ligger den fortfarande över snittet i hela Kalmar län (5,9 procent i kommunen, jämfört med 5,6 procent i hela länet). Mörbylånga har den lägsta arbetslösheten i länet (3,4 procent), medan Högsby och Nybro har den högsta (7,7 procent). För att Torsås skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Mörbylånga skulle 76 personer behöva sysselsättas.

I riket som helhet sjönk arbetslösheten i maj jämfört med året innan (−0,4 procentenheter) och ligger nu på 6,4 procent. 233 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.

Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (12,6 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (2,0 procent).

Karta: Arbetslöshetsutveckling kommun för kommun

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker

Arbetslösheten bland utlandsfödda var 11,1 procent i Torsås under maj månad, motsvarande 41 av 369 personer. Det är 1,1 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−5 om man räknar personer). Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan september 2008. Den senaste månadens nedgång innebär ett trendbrott. Under de ett föregående månaderna hade arbetslösheten bland utlandsfödda varit högre än motsvarande tidpunkt året innan.

Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 5,2 procentenheter i Torsås.

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen i Torsås kommun

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Torsås om man jämför med andra kommuner i Kalmar län. Högsby har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Mönsterås har den största.

Ungdomsarbetslösheten sjunker betydligt

Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−3,9 procentenheter). I maj var 6,7 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 19 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med elva personer på ett års sikt.

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan unga och hela befolkningen i Torsås kommun

Medan Torsås har högre total arbetslöshet än Kalmar län, ligger ungdomsarbetslösheten på i stort sett samma nivå.

Graf: Arbetslöshet bland unga i Torsås kommun och Kalmar län

Tabeller

Sammanfattning: Så hög var arbetslösheten i maj
TorsåsKalmar länHela landet
Hela arbetskraften5,9 %−0,7 % 5,6 %−0,6 % 6,4 %−0,4 % 
Bland utlandsfödda11,1 %−1,1 % 14,2 %−1,9 % 13,6 %−1,6 % 
Bland ungdomar6,7 %−3,9 % 6,6 %−0,9 % 6,4 %−0,5 % 
Total arbetslöshet i Kalmar län
KommunArbetslöshet i majFörändring (12 mån)
Borgholm4,1 %−0,4 % 
Emmaboda7,0 %−0,9 % 
Hultsfred6,1 %−1,0 % 
Högsby7,7 %−0,6 % 
Kalmar6,0 %−0,6 % 
Mönsterås5,5 %−0,8 % 
Mörbylånga3,4 %+0,1 % 
Nybro7,7 %−0,2 % 
Oskarshamn5,3 %−0,4 % 
Torsås5,9 %−0,7 % 
Vimmerby4,1 %−1,3 % 
Västervik5,0 %−0,8 % 
Arbetslöshet bland utlandsfödda i Kalmar län
KommunArbetslöshet i majFörändring (12 mån)
Borgholm9,6 %−3,5 % 
Emmaboda15,2 %−3,3 % 
Hultsfred14,2 %−3,2 % 
Högsby13,9 %−1,1 % 
Kalmar15,6 %−1,3 % 
Mönsterås16,3 %−3,0 % 
Mörbylånga8,9 %+0,1 % 
Nybro17,3 %−1,6 % 
Oskarshamn14,2 %−1,6 % 
Torsås11,1 %−1,1 % 
Vimmerby11,6 %−2,4 % 
Västervik11,2 %−2,1 % 
Arbetslöshet bland 18–24-åringar i Kalmar län
KommunArbetslöshet i majFörändring (12 mån)
Borgholm3,9 %−1,7 % 
Emmaboda7,7 %−2,1 % 
Hultsfred8,5 %−1,1 % 
Högsby10,3 %+5,8 % 
Kalmar6,4 %−0,9 % 
Mönsterås7,3 %−1,6 % 
Mörbylånga7,2 %−0,2 % 
Nybro10,5 %+0,8 % 
Oskarshamn5,9 %−0,5 % 
Torsås6,7 %−3,9 % 
Vimmerby4,3 %−1,4 % 
Västervik5,8 %−1,5 % 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.