Arbetslösheten bland utlandsfödda ökar i Gagnef – medan den sjunker i många andra kommuner i Dalarna

Gagnefs kommunArbetslöshet
Arbetsförmedlingens kontor

13 av 15 kommuner i Dalarnas län såg en minskande arbetslöshet bland utlandsfödda i maj. I Gagnef däremot ökar den.

Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en uppgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Gagnefs kommun med 2,2 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i maj på 10,6 procent.

Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.

Arbetslösheten i hela befolkningen uppåt något

Under maj månad rapporterade Gagnefs kommun en total arbetslöshet på 3,0 procent. Det är en ökning jämfört med samma tidpunkt i fjol (+0,1 procentenheter). I Dalarnas län däremot sjunker arbetslösheten .

Sett till antalet personer betyder det att 145 av 4 833 invånare i åldern 16 till 661 år i Gagnefs kommun var inskrivna som arbetssökande (sju fler än i maj i fjol).

Det är nionde månaden i följd som arbetslösheten i Gagnef är högre än den var under samma tidpunkt året innan.

Graf: Arbetslöshet i Gagnefs kommun och Dalarnas län

I de flesta andra kommuner i länet går arbetslösheten nedåt. Störst är minskningen i Avesta och Borlänge, där arbetslösheten sjunker med 0,6 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.

Även om arbetslösheten i Gagnef alltså ökar, så ligger den fortfarande under snittet i hela Dalarnas län (3,0 procent i kommunen, jämfört med 4,8 procent i hela länet). Gagnef har därmed även den lägsta arbetslöshetsnivån i länet. Borlänge har den högsta (6,8 procent).

I riket som helhet sjönk arbetslösheten i maj jämfört med året innan (−0,4 procentenheter) och ligger nu på 6,4 procent. 233 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.

Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (12,6 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (2,0 procent). Gagnefs arbetslöshet sticker ut som den nionde lägsta i hela landet.

Karta: Arbetslöshetsutveckling kommun för kommun

Arbetslösheten bland utlandsfödda stiger betydligt

Arbetslösheten bland utlandsfödda var 10,6 procent i Gagnef under maj månad, motsvarande 37 av 349 personer. Det är 2,2 procentenheter fler än vid samma tidpunkt i fjol (+7 om man räknar personer).

Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 7,6 procentenheter i Gagnef. Det är en betydligt större skillnad än för ett år sedan (+2,1 procentenheter).

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen i Gagnefs kommun

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Gagnef om man jämför med andra kommuner i Dalarna. Orsa har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet.

Medan arbetslösheten bland utlandsfödda alltså ökar i Gagnef så minskar den i Dalarna. Jämfört med maj förra året har andelen arbetslösa utlandsfödda i länet minskat med 1,5 procentenheter (till 13,6 procent). Trots den senaste uppgången har Gagnef med andra ord fortfarande lägre arbetslöshet bland utlandsfödda än Dalarna.

Graf: Arbetslöshet bland utrikesfödda i Gagnefs kommun och Dalarnas län

Ungdomsarbetslösheten sjunker betydligt

Till skillnad från den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−1,5 procentenheter). I maj var 2,4 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande tio personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med sex personer på ett års sikt.

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan unga och hela befolkningen i Gagnefs kommun

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Gagnef lägre än i Dalarna som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 2,7 procentenheter.

Graf: Arbetslöshet bland unga i Gagnefs kommun och Dalarnas län

Tabeller

Sammanfattning: Så hög var arbetslösheten i maj
GagnefDalarnas länHela landet
Hela arbetskraften3,0 %+0,1 % 4,8 %−0,2 % 6,4 %−0,4 % 
Bland utlandsfödda10,6 %+2,2 % 13,6 %−1,5 % 13,6 %−1,6 % 
Bland ungdomar2,4 %−1,5 % 5,1 %−0,1 % 6,4 %−0,5 % 
Total arbetslöshet i Dalarnas län
KommunArbetslöshet i majFörändring (12 mån)
Avesta6,6 %−0,6 % 
Borlänge6,8 %−0,6 % 
Falun3,7 %−0,2 % 
Gagnef3,0 %+0,1 % 
Hedemora6,0 %+0,3 % 
Leksand3,7 %±0,0 % 
Ludvika5,9 %−0,3 % 
Malung-Sälen3,3 %±0,0 % 
Mora3,0 %−0,2 % 
Orsa5,0 %+0,2 % 
Rättvik4,0 %−0,1 % 
Smedjebacken4,4 %−0,5 % 
Säter3,3 %−0,3 % 
Vansbro3,9 %±0,0 % 
Älvdalen4,5 %±0,0 % 
Arbetslöshet bland utlandsfödda i Dalarnas län
KommunArbetslöshet i majFörändring (12 mån)
Avesta19,6 %−1,9 % 
Borlänge17,4 %−2,1 % 
Falun9,8 %−1,5 % 
Gagnef10,6 %+2,2 % 
Hedemora14,7 %−0,5 % 
Leksand9,5 %−2,0 % 
Ludvika13,2 %−1,3 % 
Malung-Sälen9,4 %−0,7 % 
Mora8,3 %−0,5 % 
Orsa10,8 %+1,2 % 
Rättvik9,5 %−0,3 % 
Smedjebacken14,5 %−3,4 % 
Säter10,8 %−3,3 % 
Vansbro12,5 %−2,0 % 
Älvdalen10,5 %−0,5 % 
Arbetslöshet bland 18–24-åringar i Dalarnas län
KommunArbetslöshet i majFörändring (12 mån)
Avesta6,5 %+0,6 % 
Borlänge6,5 %+0,3 % 
Falun4,3 %−0,4 % 
Gagnef2,4 %−1,5 % 
Hedemora7,0 %+0,5 % 
Leksand4,4 %−0,3 % 
Ludvika5,2 %−0,4 % 
Malung-Sälen3,9 %−0,1 % 
Mora3,6 %+0,3 % 
Orsa4,6 %−0,4 % 
Rättvik5,3 %−0,3 % 
Smedjebacken5,2 %−1,3 % 
Säter4,6 %−0,6 % 
Vansbro4,9 %+2,5 % 
Älvdalen5,4 %−0,8 % 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.