Det finns 118 annonser ute om lediga jobb i Hudiksvalls kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 11 juni låg det 118 annonser ute om lediga jobb i Hudiksvall, motsvarande knappt 200 tjänster. För en månad sedan fanns det 167 jobbannonser i kommunen, alltså 49 fler än idag. Förra månadens annonser motsvarade knappt 300 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 44 | (+9) | 21 | (+2) |
| Personliga assistenter | 24 | (−24) | 16 | (−6) |
| Grundskollärare | 11 | (−4) | 11 | (−4) |
| Receptarier | 7 | (+4) | 3 | (+1) |
| Träarbetare, snickare m.fl. | 7 | (+6) | 2 | (+1) |
| Restaurang- och köksbiträden m.fl. | 6 | (−28) | 6 | (−1) |
| Hovmästare och servitörer | 5 | (−3) | 2 | (±0) |
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 4 | (−2) | 4 | (−2) |
| Städare | 4 | (+1) | 3 | (±0) |
| Ambulanssjuksköterskor m.fl. | 3 | (+2) | 3 | (+2) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 11 juni och 7 maj av utannonserade jobb där Hudiksvalls kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Hudiksvalls kommun var förra månaden 5,3 procent, vilket är 0,3 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Hudiksvall här.