Brott för brott – så många anmälningar upprättades i Kungälv förra veckan

Kungälvs kommunBrottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 68 anmälningar om misstänkta brott i Kungälvs kommun den senaste veckan.

Under vecka 23 registrerade polisen 68 misstänkta brott i Kungälvs kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Kungälvs kommun under vecka 23
Brottskod (grupperad)Antal
Trafikbrott10
Stöld utan inbrott9
Skadegörelse9
Rattfylleri5
Ofredande4
Narkotikabrott4
Kortbedrägeri4
Övriga bedrägeribrott4
Olovligt förfogande3
Bedrägeri genom social manipulation3
Inbrottsstöld2
Annonsbedrägeri2
Identitetsbedrägeri1
Förfalskningsbrott1
Hemfridsbrott1
Bidragsbrott1
Cykelstöld1
Misshandel1
Djurplågeri1
Olaga innehav av knivar m.m. på allmän plats1
Penningtvättsbrott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 23, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 43 av 68 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare 25 övriga ärenden i Kungälvs kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Kungälvs kommun under vecka 23
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan21
Trafikolycka utan misstanke om brott2
Övriga dödsfall utan misstanke om brott1
Försvunnen person1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 1 juni och 7 juni för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Trafikbrott i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 403 ärenden om misstänkta brott i Kungälvs kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 11 maj och 7 juni i Kungälvs kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Trafikbrott49
Kortbedrägeri40
Misshandel40
Stöld utan inbrott37
Skadegörelse35
Bedrägeri genom social manipulation28
Narkotikabrott24
Ofredande18
Övriga bedrägeribrott13
Rattfylleri12
Olaga hot9
Annonsbedrägeri8
Olovlig identitetsanvändning8
Cykelstöld7
Inbrottsstöld6
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.