Förra veckans alla polisärenden i Essunga

Essunga kommunBrottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt sju anmälningar om misstänkta brott i Essunga kommun den senaste veckan.

Under vecka 23 registrerade polisen sju misstänkta brott i Essunga kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Essunga kommun under vecka 23
Brottskod (grupperad)Antal
Bedrägeri genom social manipulation3
Stöld utan inbrott3
Övriga brott mot 17 kap. BrB1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 23, medan andra avser en tidigare tidpunkt. Sex av sju anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare ett övrigt ärende i Essunga kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Essunga kommun under vecka 23
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 1 juni och 7 juni för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Bedrägeri genom social manipulation i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 28 ärenden om misstänkta brott i Essunga kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 11 maj och 7 juni i Essunga kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Bedrägeri genom social manipulation7
Stöld utan inbrott3
Annonsbedrägeri2
Trafikbrott2
Ärekränkningsbrott2
Narkotikabrott2
Övriga brott mot 17 kap. BrB1
Olaga hot1
Inbrottsstöld1
Vållande till kroppsskada1
Olovligt förfogande1
Brott mot tystnadsplikt1
Miljöbrott1
Fakturabedrägeri1
Penningtvättsbrott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.