Kävlingeelevernas dom: så bra är Noblaskolan Löddeköpinge

Kävlinge kommunSkola
Barn i bibliotekskorridor

47 253 åttondeklassare har fått tycka till om sin skola i årets skolenkät. I Kävlinge kommun är eleverna mer positiva än negativa. Betyget på Noblaskolan Löddeköpinge ligger över rikssnittet.

Kävlinge kommuns åttondeklassare är mer nöjda med sin skola än genomsnittet för svenska högstadieelever. Det visar Skolinspektionens stora skolenkät som 70 Kävlingeelever har deltagit i under våren.

I enkäten har eleverna bland annat fått svara på hur nöjda de är med sin skola på en skala från "helt och hållet" till "inte alls". Svaren har omvandlats till ett betyg mellan 0 och 10. Högre än fem betyder att eleverna är mer positiva än negativa. Lägre än fem att eleverna är övervägande missnöjda.

Kävlinge kommuns åttondeklassares dom över sin skola Noblaskolan Löddeköpinge landar på 6,5. Rikssnittet ligger på 6,3. Eleverna på Noblaskolan Löddeköpinge är alltså övervägande positiva till sin skola.

Noblaskolan Löddeköpinge är den enda skolan i Kävlinge kommun med tillräckligt många svar för att redovisa ett betyg.

Så rankas skolorna i Kävlinge kommun
SkolaÖvergripande nöjdhetAntal svarHuvudman
Noblaskolan Löddeköpinge6,570AcadeMedia fria grundskolor AB
Riket6,347 253

I Skåne län ingick den här omgången 101 skolor. Silviaskolan F-9 i Hässleholms kommun är länets högst rankade skola med ett omdöme på 9,1. Det är ett av de högsta betygen på en skola i hela landet. Lägst omdöme i länet, 2,5, har Vasalundsskolan i Helsingborgs kommun. Det är ett av de lägsta omdömena för en skola i hela landet.

Topp och botten: Så tycker eleverna om sina skolor i Skåne län
SkolaKommunÖvergripande nöjdhetAntal svar
Silviaskolan F-9Hässleholm9,111
ÄngdalaskolanVellinge7,946
Sally Bauerskolans HögstadiumHelsingborg7,836
JENSEN grundskola HelsingborgHelsingborg7,540
Kubikskolan DibberHelsingborg7,416
SolängskolanÖrkelljunga7,422
TångvallaskolanVellinge7,320
Skanörs skolaVellinge7,332
Läredaskolan F-9Hässleholm7,360
Hässleholms Montessoriskola F-9Hässleholm7,227
Noblaskolan LöddeköpingeKävlinge6,570
BorgenTrelleborg3
MånsaboSvalöv2
Bärnstenen - Vellinge resursskolaVellinge2
Kugghjulets resursskolaSkurup2
BokalyckanHässleholm1
PrästkragenHöör1
Maria Parkskolans anpassade grundskolaHelsingborg1
Magelungens Grundskola HelsingborgHelsingborg1
Vita skolanÖstra Göinge0
Hamnabro anpassad grundskolaSimrishamn0

Skolenkäten är en nationell enkät som genomförs i alla landets skolor och varje skola deltar vartannat år. Den här gången ingick 864 skolor över hela landet.

Överlag får friskolor ett något bättre omdöme av sina elever än kommunala skolor. Alla friskolors betyg samlat ligger på 6,5, jämfört med 6,1 i kommunala skolor.

Geografin har också betydelse. Elever i storstäder och storstadsnära kommuner är mer nöjda med sina skolor än elever i mindre städer och landsbygdskommuner. I storstadskommunerna ligger snittomdömet på 6,5, i landsbygdskommunerna 5,8 och i medelstora städer på 6,1.

Skolenkäten ställer också frågor om bland annat studiero, trygghet och skolans förmåga att hantera kränkningar. Här syns ett liknande mönster som för nöjdhet. Högstadieelever i storstäderna upplever snäppet högre studiero och trygghet än elever på mindre orter.

Tabellen nedan visar hur Kävlingeeleverna har svarat. Om betyget är över fem är svaren mer positiva än negativa.

Studiero, kränkningar och trygghet – här är Kävlinge kommuns åttondeklassares omdömen
SkolaÖvergripande nöjdhetStudieroTrygghetFörhindrar kränkningar
Noblaskolan Löddeköpinge6,55,67,75,8
Riket6,35,885,7

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.