Kultursatsningarna som nekas – så många avslag fick kulturskapare i Karlshamn

Karlshamns kommunKultur
Grupp av dansare på scen

Det är hård konkurrens när Kulturrådet delar ut bidrag, särskilt inom det fria kulturlivet. Av ansökningarna i Karlshamns kommun fick två av elva ansökningar avslag.

3,1 miljoner kronor – så mycket ville kulturutövare och kulturorganisationer i Karlshamns kommun ha i bidrag från Kulturrådet under år 2025.

I slutändan fick sju organisationer dela på 1,4 miljoner kronor. Av elva ansökningar fick två avslag. Det motsvarar 18 procent.

Kulturaktörerna i Karlshamns kommun som fick nej
OrganisationAntal avslagna ansökningarSökt stöd
Sandelius & Co AB / Kultur & Nöje1270 660 kr
B-InteraQtive Publishing1
Bidragsansökningarna som fick ja i Karlshamns kommun
OrganisationAntal beviljade ansökningarSökt stödBeviljat stöd
Karlshamns kommun2865 270559 800
Musikskolan, Karlshamns kommun2791 244471 208
Karlshamns Musikskola1850 000189 226
Jazzföreningen Munthe1100 00070 000
Pro Musica190 00070 000
Karlshamns Montessoriskola155 00030 800
Daggkåpan ekonomisk förening i Karlshamn156 00025 500

Förra året kom det in totalt omkring 9 500 ansökningar om bidrag till Kulturrådet, Tillsammans sökte kulturaktörer stöd för 4,3 miljarder kronor, långt mer än myndighetens bidragsbudget på 2,7 miljarder kronor. 1,6 miljarder kronor av dessa är dessutom öronmärkta för regional kulturverksamhet inom ramarna för den så kallade Kultursamverkansmodellen. De pengarna fördelas sedan vidare av regionerna själva. Ytterligare drygt en halv miljard kronor går till satsningar som Skapande skola och annan kommunnära kulturverksamhet.

Två av tre ansökningar inom det fria kulturlivet får avslag

För kulturaktörer inom det fria kulturlivet, till exempel teater, dans, musik och bildkonst som inte drivs av kommunen eller regionen, är konkurrensen hård. Förra året låg budgeten till stöd för dessa verksamheter på omkring 295 miljoner kronor. Två tredjedelar av de 3 480 ansökningarna nekades.

Det är regeringen som sätter ramarna för hur mycket pengar Kulturrådet har att dela ut i bidrag. Men varje år söker kulturaktörer betydligt mer pengar än vad som finns att dela ut. Bidragen är kraftigt översökta, berättar berättar Kulturrådets enhetschef Ingrid Skare i ett mejl till Newsworthy.

Vad väger tyngst för de ansökningar som faktiskt får pengar?

– Det korta svaret är att konstnärlig kvalitet väger tungt. Detta utifrån vårt uppdrag som är att verka för kulturens utveckling och tillgänglighet, och särskilt verka för konstnärlig och kulturpolitiskt värdefull utveckling.

Men, betonar hon, även geografisk spridning spelar roll.

– I och med att de kulturpolitiska målen, som är lika styrande som instruktionen, betonar allas möjlighet att delta i kulturlivet är det angeläget att följa den geografiska spridningen av bidragsmedlen.

Under förra året kom det in tre ansökningar från det fria kulturlivet i Karlshamns kommun. Två fick bifall, och en fick avslag. Störst bidrag av dessa fick Jazzföreningen Munthe, totalt 70 000 kronor.

Antal bidragsansökningar, kommun för kommun i Blekinge län
KommunAntal ansökningarAntal avslagSökte stödBeviljat stöd
Karlskrona1433 362 4312 026 931
Karlshamn1123 078 1741 416 534
Sölvesborg20844 750621 550
Ronneby51547 781399 281
Olofström50420 122389 122

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.