Här är veckans alla polisärenden i Värnamo

Värnamo kommunBrottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 93 anmälningar om misstänkta brott i Värnamo kommun den senaste veckan.

Under vecka 20 registrerade polisen 93 misstänkta brott i Värnamo kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Värnamo kommun under vecka 20
Brottskod (grupperad)Antal
Kortbedrägeri29
Narkotikabrott14
Skadegörelse10
Cykelstöld6
Trafikbrott5
Stöld utan inbrott5
Ofredande3
Misshandel3
Våld mot tjänsteman2
Övriga bedrägeribrott2
Annonsbedrägeri2
Fortkörning1
Inbrottsstöld1
Jakt- och fiskelagsbrott1
Utpressning1
Olovligt förfogande1
Vapenlagsbrott1
Kontaktförbudsbrott1
Olaga innehav av knivar m.m. på allmän plats1
Rattfylleri1
Drivmedelsstöld1
Olaga hot1
Folkbokföringsbrott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 20, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 34 av 93 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare 23 övriga ärenden i Värnamo kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Värnamo kommun under vecka 20
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan17
Trafikolycka utan misstanke om brott3
Försvunnen person2
Övriga dödsfall utan misstanke om brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 11 maj och 17 maj för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Kortbedrägeri i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 320 ärenden om misstänkta brott i Värnamo kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 20 april och 17 maj i Värnamo kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Kortbedrägeri62
Narkotikabrott38
Skadegörelse32
Stöld utan inbrott29
Trafikbrott22
Ofredande21
Misshandel15
Övriga bedrägeribrott11
Cykelstöld9
Olaga hot9
Olovligt förfogande6
Övriga specialstraffrättsliga brott6
Kontaktförbudsbrott5
Rattfylleri5
Inbrottsstöld4
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.