Brott för brott – så många anmälningar upprättades i Arvika förra veckan

Arvika kommunBrottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 69 anmälningar om misstänkta brott i Arvika kommun den senaste veckan.

Under vecka 20 registrerade polisen 69 misstänkta brott i Arvika kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Arvika kommun under vecka 20
Brottskod (grupperad)Antal
Trafikbrott9
Stöld utan inbrott7
Inbrottsstöld7
Misshandel7
Övriga bedrägeribrott6
Narkotikabrott5
Skadegörelse4
Rattfylleri3
Övriga specialstraffrättsliga brott3
Vållande till kroppsskada2
Cykelstöld2
Falsk och vårdslös beskyllning2
Bedrägeri genom social manipulation1
Olovligt förfogande1
Olovligt brukande1
Vapenlagsbrott1
Drivmedelsstöld1
Bilstöld1
Fakturabedrägeri1
Olaga förföljelse1
Ärekränkningsbrott1
Bidragsbrott1
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap1
Ofredande1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 20, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 34 av 69 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare åtta övriga ärenden i Arvika kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Arvika kommun under vecka 20
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan7
Trafikolycka utan misstanke om brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 11 maj och 17 maj för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Trafikbrott i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 207 ärenden om misstänkta brott i Arvika kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 20 april och 17 maj i Arvika kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Trafikbrott29
Stöld utan inbrott21
Skadegörelse19
Inbrottsstöld17
Narkotikabrott15
Bedrägeri genom social manipulation12
Misshandel11
Övriga bedrägeribrott9
Rattfylleri9
Cykelstöld7
Övriga specialstraffrättsliga brott5
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap5
Ofredande5
Olovligt förfogande4
Drivmedelsstöld4
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.