Det finns 107 annonser ute om lediga jobb i Stenungsunds kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 13 maj låg det 107 annonser ute om lediga jobb i Stenungsund, motsvarande knappt 300 tjänster. För en månad sedan fanns det 98 jobbannonser i kommunen, alltså nio färre än idag. Förra månadens annonser motsvarade knappt 300 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Vårdbiträden | 66 | (+8) | 4 | (+1) |
| Personliga assistenter | 32 | (−7) | 7 | (−6) |
| Vårdare, boendestödjare | 29 | (+28) | 3 | (+2) |
| Elevassistenter m.fl. | 20 | (±0) | 1 | (±0) |
| Behandlingsassistenter och socialpedagoger m.fl. | 10 | (+7) | 5 | (+2) |
| Grundskollärare | 10 | (+5) | 6 | (+3) |
| Hovmästare och servitörer | 8 | (+8) | 1 | (+1) |
| Betongarbetare | 7 | (+1) | 3 | (−1) |
| Restaurang- och köksbiträden m.fl. | 7 | (−24) | 3 | (−2) |
| Övrig bevaknings- och säkerhetspersonal | 5 | (±0) | 1 | (±0) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 13 maj och 16 april av utannonserade jobb där Stenungsunds kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Nio av dessa annonser var för ferie- och sommarvikariat. Sammanlagt handlar det om drygt 100 tjänster.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser |
|---|---|---|
| Vårdbiträden | 50 | 2 |
| Personliga assistenter | 26 | 2 |
| Vårdare, boendestödjare | 25 | 1 |
| Behandlingsassistenter och socialpedagoger m.fl. | 5 | 1 |
| Ambulanssjuksköterskor m.fl. | 1 | 1 |
| Bartendrar | 1 | 1 |
| Kockar och kallskänkor | 1 | 1 |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 13 maj av utannonserade jobb där angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Stenungsunds kommun var förra månaden 4 procent, vilket är lika högt som vid motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Stenungsund här.