Västerås kommun noterar i april den lägsta arbetslösheten bland utlandsfödda sedan januari 2009.
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Västerås kommun med 2,9 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i april på 16,3 procent.
Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.
Arbetslösheten i hela befolkningen nedåt
Under april månad rapporterade Västerås kommun en total arbetslöshet på 8,1 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−1,1 procentenheter). Även i Västmanlands län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 6 705 av 82 778 invånare i åldern 16 till 661 år i Västerås kommun var inskrivna som arbetssökande (779 färre än i april i fjol).

Västerås är inte den enda kommunen i Västmanland där arbetslösheten går nedåt. Vi ser i själva verket just nu en nedgång i samtliga kommuner. Störst är minskningen i Arboga, där arbetslösheten sjunker med 1,2 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Även om arbetslösheten i Västerås alltså minskar, så ligger den fortfarande över snittet i hela Västmanlands län (8,1 procent i kommunen, jämfört med 7,7 procent i hela länet). Surahammar har den lägsta arbetslösheten i länet (6,3 procent), medan Fagersta har den högsta (9,3 procent). För att Västerås skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Surahammar skulle 1 490 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i april jämfört med året innan (−0,4 procentenheter) och ligger nu på 6,5 procent. 235 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,1 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (2,0 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 16,3 procent i Västerås under april månad, motsvarande 4 086 av 25 067 personer. Det är 2,9 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−631 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för åttonde månaden i följd. Sedan augusti 2025 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 18,7 till 16,3 procent. Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan januari 2009.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 8,2 procentenheter i Västerås. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−1,8 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Västerås om man jämför med andra kommuner i Västmanland. Skinnskatteberg har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Kungsör har den största.
Ungdomsarbetslösheten sjunker betydligt
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−1,5 procentenheter). I april var 8,5 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 698 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med 139 personer på ett års sikt.
I och med den senaste månadens nedgång har de ungas arbetslöshet i Västerås sjunkit åtta månader i följd (ner från 11,5 procent i augusti 2025 till 8,5 procent nu). Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan maj 2023.

Medan Västerås har högre total arbetslöshet än Västmanland, ligger ungdomsarbetslösheten 0,4 procentenheter lägre i Västerås.

Tabeller
| Västerås | Västmanlands län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 8,1 % | −1,1 % ▼ | 7,7 % | −0,9 % ▼ | 6,5 % | −0,4 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 16,3 % | −2,9 % ▼ | 16,3 % | −2,7 % ▼ | 13,9 % | −1,5 % ▼ |
| Bland ungdomar | 8,5 % | −1,5 % ▼ | 8,9 % | −1,0 % ▼ | 6,7 % | −0,5 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i april | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Arboga | 6,4 % | −1,2 % ▼ |
| Fagersta | 9,3 % | −0,9 % ▼ |
| Hallstahammar | 6,8 % | −0,5 % ▼ |
| Kungsör | 7,7 % | −1,0 % ▼ |
| Köping | 7,8 % | −0,6 % ▼ |
| Norberg | 6,5 % | −1,1 % ▼ |
| Sala | 6,5 % | −0,4 % ▼ |
| Skinnskatteberg | 6,4 % | −0,8 % ▼ |
| Surahammar | 6,3 % | −0,1 % ▼ |
| Västerås | 8,1 % | −1,1 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i april | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Arboga | 15,3 % | −1,5 % ▼ |
| Fagersta | 20,7 % | −2,5 % ▼ |
| Hallstahammar | 13,7 % | −2,1 % ▼ |
| Kungsör | 19,5 % | −2,9 % ▼ |
| Köping | 16,2 % | −3,1 % ▼ |
| Norberg | 14,4 % | −1,1 % ▼ |
| Sala | 16,3 % | −1,8 % ▼ |
| Skinnskatteberg | 10,2 % | −2,5 % ▼ |
| Surahammar | 13,0 % | +0,2 % ▲ |
| Västerås | 16,3 % | −2,9 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i april | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Arboga | 5,9 % | −0,7 % ▼ |
| Fagersta | 9,9 % | −3,5 % ▼ |
| Hallstahammar | 10,7 % | +0,9 % ▲ |
| Kungsör | 10,0 % | −1,7 % ▼ |
| Köping | 10,6 % | +0,1 % ▲ |
| Norberg | 8,9 % | +0,9 % ▲ |
| Sala | 10,3 % | +0,9 % ▲ |
| Skinnskatteberg | 5,7 % | −6,7 % ▼ |
| Surahammar | 7,5 % | +0,3 % ▲ |
| Västerås | 8,5 % | −1,5 % ▼ |
