Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet i Salems kommun. Även i hela Stockholms län sjunker arbetslösheten.
Under april månad rapporterade Salems kommun en total arbetslöshet på 5,5 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,2 procentenheter). Även i Stockholms län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 481 av 8 745 invånare i åldern 16 till 661 år i Salems kommun var inskrivna som arbetssökande (13 färre än i april i fjol).

Salem är inte den enda kommunen i Stockholms län där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i 18 av 26 kommuner. Störst är minskningen i Södertälje och Upplands-Bro, där arbetslösheten sjunker med 0,7 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Salem hade redan tidigare lägre arbetslöshet än snittet i hela Stockholms län och nu växer klyftan (5,5 procent i kommunen, jämfört med 6,8 procent i hela länet). Ekerö har den lägsta arbetslösheten i länet (3,5 procent), medan Södertälje har den högsta (10,6 procent). För att Salem skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Ekerö skulle 175 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i april jämfört med året innan (−0,4 procentenheter) och ligger nu på 6,5 procent. 235 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,1 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (2,0 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker något
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 9,5 procent i Salem under april månad, motsvarande 257 av 2 705 personer. Det är 0,1 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (+3 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för sjätte månaden i följd.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 4,0 procentenheter i Salem.

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ungefär densamma i Salem som i andra kommuner i Stockholms län. Botkyrka har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Vaxholm har den största.
Ungdomsarbetslösheten ökar
Till skillnad från den totala arbetslösheten stiger arbetslösheten bland unga (+0,3 procentenheter). I april var 6,9 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 59 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en ökning med ett personer på ett års sikt.

Medan Salem har lägre total arbetslöshet än Stockholms län, ligger ungdomsarbetslösheten 0,5 procentenheter högre i Salem.

Tabeller
| Salem | Stockholms län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 5,5 % | −0,2 % ▼ | 6,8 % | −0,2 % ▼ | 6,5 % | −0,4 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 9,5 % | −0,1 % ▼ | 12,0 % | −1,0 % ▼ | 13,9 % | −1,5 % ▼ |
| Bland ungdomar | 6,9 % | +0,3 % ▲ | 6,4 % | −0,1 % ▼ | 6,7 % | −0,5 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i april | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Botkyrka | 10,2 % | −0,4 % ▼ |
| Danderyd | 4,2 % | +0,3 % ▲ |
| Ekerö | 3,5 % | −0,5 % ▼ |
| Haninge | 7,4 % | −0,4 % ▼ |
| Huddinge | 7,1 % | −0,2 % ▼ |
| Järfälla | 8,5 % | −0,3 % ▼ |
| Lidingö | 4,7 % | +0,2 % ▲ |
| Nacka | 4,8 % | −0,2 % ▼ |
| Norrtälje | 5,1 % | −0,1 % ▼ |
| Nykvarn | 4,3 % | ±0,0 % ▸ |
| Nynäshamn | 7,1 % | −0,6 % ▼ |
| Salem | 5,5 % | −0,2 % ▼ |
| Sigtuna | 8,6 % | −0,3 % ▼ |
| Sollentuna | 6,8 % | −0,4 % ▼ |
| Solna | 5,7 % | ±0,0 % ▸ |
| Stockholm | 6,8 % | −0,3 % ▼ |
| Sundbyberg | 6,9 % | −0,4 % ▼ |
| Södertälje | 10,6 % | −0,7 % ▼ |
| Tyresö | 5,4 % | −0,2 % ▼ |
| Täby | 4,4 % | −0,1 % ▼ |
| Upplands Väsby | 8,4 % | ±0,0 % ▸ |
| Upplands-Bro | 8,2 % | −0,7 % ▼ |
| Vallentuna | 4,1 % | −0,1 % ▼ |
| Vaxholm | 3,7 % | +0,2 % ▲ |
| Värmdö | 4,0 % | ±0,0 % ▸ |
| Österåker | 4,5 % | +0,1 % ▲ |
| Kommun | Arbetslöshet i april | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Botkyrka | 14,0 % | −0,4 % ▼ |
| Danderyd | 8,2 % | −0,2 % ▼ |
| Ekerö | 8,5 % | −2,0 % ▼ |
| Haninge | 11,8 % | −1,1 % ▼ |
| Huddinge | 11,7 % | −0,9 % ▼ |
| Järfälla | 13,0 % | −0,9 % ▼ |
| Lidingö | 10,1 % | +0,8 % ▲ |
| Nacka | 8,9 % | −0,9 % ▼ |
| Norrtälje | 11,3 % | −1,8 % ▼ |
| Nykvarn | 10,2 % | +0,3 % ▲ |
| Nynäshamn | 13,2 % | −1,3 % ▼ |
| Salem | 9,5 % | −0,1 % ▼ |
| Sigtuna | 13,4 % | −0,6 % ▼ |
| Sollentuna | 11,5 % | −1,4 % ▼ |
| Solna | 8,4 % | −0,2 % ▼ |
| Stockholm | 12,4 % | −1,1 % ▼ |
| Sundbyberg | 11,3 % | −1,4 % ▼ |
| Södertälje | 14,9 % | −1,4 % ▼ |
| Tyresö | 11,0 % | −0,7 % ▼ |
| Täby | 8,5 % | −0,4 % ▼ |
| Upplands Väsby | 13,0 % | −0,4 % ▼ |
| Upplands-Bro | 13,5 % | −1,5 % ▼ |
| Vallentuna | 7,9 % | −0,8 % ▼ |
| Vaxholm | 10,1 % | +0,7 % ▲ |
| Värmdö | 8,1 % | −1,3 % ▼ |
| Österåker | 9,2 % | −0,6 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i april | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Botkyrka | 7,8 % | +0,3 % ▲ |
| Danderyd | 3,3 % | +0,7 % ▲ |
| Ekerö | 4,3 % | −0,1 % ▼ |
| Haninge | 8,1 % | −0,7 % ▼ |
| Huddinge | 6,4 % | ±0,0 % ▸ |
| Järfälla | 6,7 % | −0,1 % ▼ |
| Lidingö | 4,7 % | +0,6 % ▲ |
| Nacka | 5,0 % | −0,2 % ▼ |
| Norrtälje | 5,1 % | −0,7 % ▼ |
| Nykvarn | 7,7 % | +1,6 % ▲ |
| Nynäshamn | 10,2 % | +0,3 % ▲ |
| Salem | 6,9 % | +0,3 % ▲ |
| Sigtuna | 7,4 % | −0,3 % ▼ |
| Sollentuna | 6,7 % | +0,3 % ▲ |
| Solna | 5,9 % | +0,1 % ▲ |
| Stockholm | 6,4 % | −0,3 % ▼ |
| Sundbyberg | 7,2 % | −0,4 % ▼ |
| Södertälje | 6,8 % | −0,5 % ▼ |
| Tyresö | 6,8 % | −0,5 % ▼ |
| Täby | 4,3 % | +0,6 % ▲ |
| Upplands Väsby | 8,4 % | +0,3 % ▲ |
| Upplands-Bro | 7,0 % | +0,1 % ▲ |
| Vallentuna | 5,4 % | ±0,0 % ▸ |
| Vaxholm | 2,9 % | −1,4 % ▼ |
| Värmdö | 4,6 % | +0,7 % ▲ |
| Österåker | 4,9 % | −0,1 % ▼ |
