Det finns 91 annonser ute om lediga jobb i Marks kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 13 maj låg det 91 annonser ute om lediga jobb i Mark, motsvarande knappt 200 tjänster. För en månad sedan fanns det 51 jobbannonser i kommunen, alltså 40 färre än idag. Förra månadens annonser motsvarade drygt 100 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 51 | (−2) | 2 | (−1) |
| Personliga assistenter | 22 | (−4) | 12 | (±0) |
| Grundskollärare | 22 | (+10) | 20 | (+12) |
| Lager- och terminalpersonal | 9 | (+4) | 4 | (+3) |
| Grundutbildade sjuksköterskor | 8 | (−3) | 3 | (−2) |
| Barnskötare | 5 | (+5) | 1 | (+1) |
| Behandlingsassistenter och socialpedagoger m.fl. | 5 | (+4) | 3 | (+2) |
| Socialsekreterare | 3 | (+3) | 3 | (+3) |
| Motorfordonsmekaniker och fordonsreparatörer | 3 | (+3) | 2 | (+2) |
| Elevassistenter m.fl. | 3 | (+3) | 1 | (+1) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 13 maj och 16 april av utannonserade jobb där Marks kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Sju av dessa annonser var för ferie- och sommarvikariat. Sammanlagt handlar det om drygt 60 tjänster.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser |
|---|---|---|
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 51 | 2 |
| Barnskötare | 5 | 1 |
| Behandlingsassistenter och socialpedagoger m.fl. | 3 | 1 |
| Bagare och konditorer | 1 | 1 |
| Butikssäljare, dagligvaror | 1 | 1 |
| Personliga assistenter | 1 | 1 |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 13 maj av utannonserade jobb där angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Marks kommun var förra månaden 4,9 procent, vilket är 0,1 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Mark här.