Antalet varsel om uppsägning ökade under april i Kronobergs län. Under de tre senaste månaderna har 427 personer varslats – 371 fler än samma period för ett år sedan.
244 personer varslades om uppsägning i Kronoberg under april 2026. Det är 69 fler än i mars. För ett år sedan var antalet varsel 27 i länet. Sett över de tre senaste månaderna har totalt 427 varsel rapporterats i Kronoberg, jämfört med 56 stycken motsvarande period i fjol. I början av pandemin, i mars 2020, varslades som mest 339 personer under en månad i Kronoberg.

Ladda ner i fler format
- Originalformat, högupplöst: pngsvg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 8:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- Med ram (30px): pngwebpjpg
- Med ram (60px): pngwebpjpg
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Flest varsel i Kronobergs län
I hela riket varslades 3 688 personer under april 2026, vilket är omkring 2 000 färre än i mars och omkring 1 600 färre än i april 2025. Under de tre senaste månaderna har totalt omkring 13 600 varslats om uppsägning i Sverige. Det är omkring 2 000 fler än motsvarande period i fjol.
Med hänsyn tagen till befolkningen är Kronoberg det län som hade flest varsel i landet under april. Det ska sägas att länstillhörigheten bygger på organisationsnumret hos arbetsgivaren, vilket gör att varsel registreras i det län där huvudkontoret är beläget – inte nödvändigtvis där de som berörs av varslet finns. Och många huvudkontor finns just i Stockholm, även om varslen egentligen kan beröra andra län.
| Län | Varsel april 2026 | Per 10 000 invånare* | Varsel februari 2026 - april 2026 | Varsel februari 2025 - april 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Kronoberg | 244 | 17 | 427 | 56 |
| Stockholm | 1 718 | 9 | 6 139 | 6 397 |
| Gävleborg | 149 | 7 | 265 | 122 |
| Dalarna | 143 | 7 | 251 | 192 |
| Östergötland | 158 | 5 | 462 | 367 |
| Norrbotten | 79 | 4 | 367 | 168 |
| Västra Götaland | 546 | 4 | 1 969 | 2 749 |
| Kalmar | 67 | 4 | 155 | 110 |
| Skåne | 317 | 3 | 1 907 | 2 223 |
| Västernorrland | 51 | 3 | 311 | 46 |
| Halland | 55 | 2 | 120 | 340 |
| Västerbotten | 46 | 2 | 117 | 782 |
| Södermanland | 38 | 2 | 89 | 271 |
| Gotland | 6 | 1 | 16 | 0 |
| Jämtland | 12 | 1 | 37 | 18 |
| Jönköping | 22 | 1 | 427 | 269 |
| Uppsala | 23 | 1 | 126 | 305 |
| Örebro | 9 | 0 | 77 | 215 |
| Västmanland | 5 | 0 | 109 | 348 |
| Blekinge | 0 | 0 | 145 | 424 |
| Värmland | 0 | 0 | 80 | 192 |
Störst andel av varslen, 779 stycken, lades inom industrin1. Det är den högsta siffran i branschen sedan januari 2026. Näst flest varsel den senaste månaden lades inom transportbranschen2, där varslen berörde 460 personer. Det är, sett till de senaste åren, inte en uppseendeväckande siffra för branschen.
Även när räknar samman alla varsel de senaste tolv månaderna finns flest berörda inom industrin – 15 225 personer – vilket motsvarar ungefär en fjärdedel av alla lagda varsel under året.
| Bransch | Varsel april 2026 | Varsel mars 2026 | Varsel april 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillverkning | 779 | 652 | 888 |
| Transport och magasinering | 460 | 476 | 414 |
| Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och andra stödtjänster | 459 | 961 | 479 |
| Handel; reparation av motorfordon och motorcyklar | 387 | 1 009 | 567 |
| Byggverksamhet | 305 | 434 | 430 |
| Vård och omsorg; sociala tjänster | 283 | 341 | 945 |
| Informations- och kommunikationsverksamhet | 265 | 580 | 405 |
| Utbildning | 225 | 139 | 154 |
| Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik | 183 | 551 | 318 |
| Hotell- och restaurangverksamhet | 144 | 326 | 137 |
| Finans- och försäkringsverksamhet | 71 | 37 | 126 |
| Fastighetsverksamhet | 49 | 25 | 40 |
| Annan serviceverksamhet | 35 | 41 | 41 |
| Kultur, nöje och fritid | 26 | 60 | 234 |
| Vattenförsörjning; avloppsrening, avfallshantering och sanering | 11 | 44 | 12 |
| Försörjning av el, gas, värme och kyla | 6 | 0 | 0 |
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 0 | 7 | 37 |
| Offentlig förvaltning och försvar; obligatorisk socialförsäkring | 0 | 9 | 0 |
| Uppgift saknas | 0 | 5 | 0 |
| Utvinning av mineral | 0 | 0 | 40 |
| Verksamhet vid internationella organisationer, utländska ambassader od | 0 | 0 | 0 |

Ladda ner i fler format
- Originalformat, högupplöst: pngsvg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 8:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- Med ram (30px): pngwebpjpg
- Med ram (60px): pngwebpjpg
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Rapporteringen av länstillhörighet har förändrats och historiska siffror är inte helt jämförbara på länsnivå, men i hela landet finns några tydliga toppar under de tre senaste decennierna: Krisen i början av 1990-talet, finanskrisen i slutet av 00-talet och nu senast corona-våren 2020. I Kronoberg lades – i absoluta tal – flest varsel i oktober 2008, omkring 700, jämfört med omkring 600 i april 1992 och drygt 300 i mars 2020.
