Förseningsdrabbad tågvecka i Umeå

Umeå kommun Järnväg
Umeå central, med ett Norrtåg framför
Leo Wallentin, Newsworthy

Ovanligt många tåg var sena när de passerade Hörnefors station, Umeå C eller Umeå Ö förra veckan – totalt 30 procent.

30 procent av tågen var sena när de passerade stationerna Hörnefors station, Umeå C eller Umeå Ö under vecka 19. Det är fler än vanligt. En genomsnittlig vecka är motsvarande siffra 15 procent, baserat på data som Newsworthy har samlat in sedan början av 2024.

Sedan det senaste stora tidtabellsskiftet i mitten av december 2025 har andelen sena tåg varit 22 procent.

Sena tåg per dag
DatumAndel senaSnittförsening
måndag 4 maj27 %3 min 47 sek
tisdag 5 maj39 %12 min 56 sek
onsdag 6 maj43 %11 min 6 sek
torsdag 7 maj40 %17 min 7 sek
fredag 8 maj21 %4 min 48 sek
lördag 9 maj7 %2 min 20 sek
söndag 10 maj10 %3 min 10 sek

Dagen med flest sena tåg var onsdagen den 6 maj, med 43,3 procent sena tåg.

Den största rapporterade förseningen hade tåg 7452 mellan Sundsvall C och Umeå C, som var 4 timmar och 17 minuter sent när det ankom till Umeå Ö den 6 maj. Detta är den största försening som angavs på plattformsskyltar och liknande. Den uppgiften kan ibland vara missvisande, när exempelvis ett tåg evakuerats längs vägen. Det förekommer också rena felskyltningar.

Sena tåg per rutt under vecka 19
RuttAndel senaSnittförsening
Stockholm C–Umeå C (SJ Snabbtåg)43 %18 min 45 sek
Umeå Ö–Vindeln (Norrtåg)38 %6 min 3 sek
Hällnäs–Umeå Ö (Norrtåg)30 %4 min 29 sek
Luleå–Umeå Ö (Norrtåg)30 %6 min 32 sek
Sundsvall C–Umeå C (Norrtåg)26 %8 min 58 sek
Umeå C–Örnsköldsvik C (Norrtåg)13 %6 min 18 sek

Störst andel förseningar (bland de rutter som hade mer än 20 avgångar under veckan) hade SJ Snabbtågen mellan Stockholm C och Umeå C, 43 procent.

Sena tåg per station under vecka 19
StationAndel senaSnittförsening
Umeå Ö34 %9 min 36 sek
Umeå C32 %9 min 37 sek
Hörnefors station24 %7 min 51 sek

En genomsnittlig vecka är alltså 15 procent av tågen mer än fem minuter sena när de passerar Hörnefors station, Umeå C och Umeå Ö, och det genomsnittliga tåget är 4 minuter och 53 sekunder minuter sent.

Andelen försenade tåg vid en station beror till stor del på vilken typ av trafik som passerar. Pendeltåg och andra kortdistanståg är oftast mer punktliga än fjärrtåg, och allra mest försenade är de internationella nattågen.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.