Priserna på bostadsrätter minskar kännbart i Falun

Falu kommun Fastighetspriser
Till salu-skylt i vägkorsning
Jens Finnäs, Newsworthy

Priserna på bostadsrätter har gått ner i Falu kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en nedgång med 4 procent.

Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

Även i hela Dalarna sjunker priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisnedgång på 6 procent.

Graf: Prisutveckling för bostadsrätter i Falu kommun
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på bostadsrätter stiger i 61 av landets kommuner, medan de sjunker i 43 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på bostadsrätter ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Dalarnas län sjunker priserna på bostadsrätter i tre av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Avesta där priserna sjönk med 10 procent. I Borlänge däremot steg priserna med 5 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i tio av länets 15 kommuner.

Sammanlagt såldes 101 bostadsrätter i Falu kommun mellan februari och april till ett genomsnittligt pris på 1,7 miljoner kronor. I fjol gjordes 102 affärer vid den här tiden på året.

I hela Dalarna såldes 527 bostadsrätter för i snitt 1,4 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda bostadsrätter i Falu kommun

Priserna på villor minskar kännbart

Villapriserna har gått ner i Falu kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en nedgång med 4 procent.

I hela Dalarna däremot ligger villapriserna stilla.

Graf: Prisutveckling för villor i Falu kommun
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på villor stiger i 88 av landets kommuner, medan de sjunker i 36 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på villor ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Dalarnas län sjunker priserna på villor i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Ludvika där priserna sjönk med 6 procent. I Borlänge däremot steg priserna med 5 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i tolv av länets 15 kommuner.

Sammanlagt såldes 82 villor i Falu kommun mellan februari och april till ett genomsnittligt pris på 3,7 miljoner kronor. I fjol gjordes 77 affärer vid den här tiden på året.

I hela Dalarna såldes 487 villor för i snitt 2,5 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda villor i Falu kommun

Tre försäljningar av fritidshus

Mellan februari och april gjordes sammanlagt tre affärer med fritidshus i Falu kommun. Det är lika många affärer som vid motsvarande tid i fjol.

De sålda fritidshusen i Falu kommun hade ett genomsnittligt pris på 0,9 miljoner kronor.

I hela Dalarna såldes 65 fritidshus för i snitt 2,5 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda fritidshus i Falu kommun

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Falun den här månaden.

Priserna på fritidshus sjunker i 27 av landets kommuner, medan de stiger i 25 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på fritidshus ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Dalarnas län sjunker priserna på fritidshus i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Älvdalen där priserna sjönk med 11 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för fritidshus i tolv av länets 15 kommuner.

Tabeller

Försäljningar av villor i Dalarnas län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Avesta 281,5 miljoner
Borlänge+5 % 862,8 miljoner
Falun−4 % 823,7 miljoner
Gagnef 311,7 miljoner
Hedemora 291,6 miljoner
Leksand 363,2 miljoner
Ludvika−6 % 471,6 miljoner
Malung-Sälen 243,2 miljoner
Mora 282,3 miljoner
Orsa 81,6 miljoner
Rättvik 172,7 miljoner
Smedjebacken 271,5 miljoner
Säter 182,1 miljoner
Vansbro 121,1 miljoner
Älvdalen 142,5 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av bostadsrätter i Dalarnas län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Avesta−10 % 430,4 miljoner
Borlänge+5 % 1291,1 miljoner
Falun−4 % 1011,7 miljoner
Gagnef 71,1 miljoner
Hedemora 230,5 miljoner
Leksand 101,9 miljoner
Ludvika±0 % 610,7 miljoner
Malung-Sälen−1 % 802,7 miljoner
Mora 211,5 miljoner
Orsa 70,9 miljoner
Rättvik 130,9 miljoner
Smedjebacken 130,5 miljoner
Säter 90,6 miljoner
Vansbro 0
Älvdalen 102,4 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av fritidshus i Dalarnas län
KommunPrisutveckling
(12 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Avesta 21,5 miljoner
Borlänge 11,3 miljoner
Falun 30,9 miljoner
Gagnef 10,4 miljoner
Hedemora 11,4 miljoner
Leksand 31,7 miljoner
Ludvika 51,7 miljoner
Malung-Sälen±0 % 214,1 miljoner
Mora 41,1 miljoner
Orsa 53,5 miljoner
Rättvik 11,6 miljoner
Smedjebacken−5 % 21,5 miljoner
Säter 31,0 miljon
Vansbro 0
Älvdalen−11 % 131,8 miljoner
Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 20 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.