Brott för brott – så många anmälningar upprättades i Emmaboda förra veckan

Emmaboda kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 21 anmälningar om misstänkta brott i Emmaboda kommun den senaste veckan.

Under vecka 18 registrerade polisen 21 misstänkta brott i Emmaboda kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Emmaboda kommun under vecka 18
Brottskod (grupperad)Antal
Rattfylleri4
Narkotikabrott4
Annonsbedrägeri2
Miljöbrott1
Skadegörelse1
Inbrottsstöld1
Ofredande1
Olovlig identitetsanvändning1
Folkbokföringsbrott1
Hemfridsbrott1
Bedrägeri genom social manipulation1
Ärekränkningsbrott1
Stöld utan inbrott1
Sabotage1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 18, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 13 av 21 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare tre övriga ärenden i Emmaboda kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Emmaboda kommun under vecka 18
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan2
Trafikolycka utan misstanke om brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 27 april och 3 maj för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Rattfylleri och narkotikabrott i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 72 ärenden om misstänkta brott i Emmaboda kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 6 april och 3 maj i Emmaboda kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Rattfylleri10
Narkotikabrott10
Inbrottsstöld7
Trafikbrott6
Stöld utan inbrott5
Ofredande4
Folkbokföringsbrott4
Annonsbedrägeri3
Skadegörelse3
Ärekränkningsbrott3
Miljöbrott2
Bidragsbrott2
Övriga specialstraffrättsliga brott2
Cykelstöld2
Kortbedrägeri2
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.