Brott för brott – så många anmälningar upprättades i Askersund förra veckan

Askersunds kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 39 anmälningar om misstänkta brott i Askersunds kommun den senaste veckan.

Under vecka 18 registrerade polisen 39 misstänkta brott i Askersunds kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Askersunds kommun under vecka 18
Brottskod (grupperad)Antal
Stöld utan inbrott8
Inbrottsstöld6
Övriga specialstraffrättsliga brott4
Bilstöld3
Bedrägeri genom social manipulation2
Trafikbrott2
Övriga brott mot 17 kap. BrB1
Dataintrång1
Ärekränkningsbrott1
Ofredande1
Försäkringsbedrägeri1
Vårdslöshet/ödeläggelse1
Övriga bedrägeribrott1
Miljöbrott1
Bidragsbrott1
Fortkörning1
Fakturabedrägeri1
Olovlig identitetsanvändning1
Kortbedrägeri1
Alkolhol- och tokasbrott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 18, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 22 av 39 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare sex övriga ärenden i Askersunds kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Askersunds kommun under vecka 18
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan4
Brand utan misstanke om brott1
Trafikolycka utan misstanke om brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 27 april och 3 maj för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Stöld utan inbrott i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 100 ärenden om misstänkta brott i Askersunds kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 6 april och 3 maj i Askersunds kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Stöld utan inbrott13
Trafikbrott9
Inbrottsstöld7
Narkotikabrott6
Övriga specialstraffrättsliga brott5
Bilstöld4
Bedrägeri genom social manipulation4
Ärekränkningsbrott4
Kortbedrägeri4
Skadegörelse4
Ofredande3
Bidragsbrott3
Fortkörning3
Rattfylleri3
Övriga brott mot 17 kap. BrB2
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.