Invasiva arter sprider sig i Sverige – 14 högriskarter har setts i Boden senaste året

Bodens kommun Invasiva växter

208 invasiva djur- och växtarter bedöms ha mycket hög risk att påverka den biologiska mångfalden i Sverige. 14 av dem har setts i Bodens kommun under de senaste tolv månaderna. Däribland blomsterlupin, kanadagås och jättebalsamin.

Omkring 47 900 observationer av invasiva arter med mycket hög risk för den biologiska mångfalden har rapporterats i Sverige under de senaste tolv månaderna. I Bodens kommun gäller flest observationer, 34 stycken, under samma period jättebalsamin. Det visar Newsworthys genomgång av observationsdata från Artportalen.

Totalt 208 arter bedöms av SLU ha mycket hög risk att påverka den biologiska mångfalden i Sverige. Av dessa har 13 växtarter och en djurart observerats under de senaste tolv månaderna i Bodens kommun. Sett till de senaste 20 åren har totalt 32 arter, fem djurarter och 27 växtarter, observerats minst en gång i kommunen.

De 10 mest rapporterade högriskväxterna och –svamparna i Bodens kommun under de senaste tolv månaderna
ArtObservationerFlest observationer i
Jättebalsamin34Augusti
Blomsterlupin22Juli
Rönnspirea5Augusti
Parksallat4September
Bergklint3Juli
Häckoxbär3September
Uppländsk vallört3Juni
Häggmispel2Juni
Blekbalsamin1September
Plymspirea1Augusti
De mest rapporterade högriskdjuren i Bodens kommun under de senaste tolv månaderna
ArtObservationerFlest observationer i
Kanadagås22Maj

Det är värt att notera att observationerna i Artdatabanken bygger på rapporter från användare, vilket gör att mängden observationer kan påverkas av särskilt flitiga uppgiftslämnare på vissa platser. Olika observationer kan också vara av samma träd, planta eller djur. SLU kontrollerar och verifierar observationer löpande.

Invasiva arter i Norrbottens län

Blomsterlupin är den invasiva högriskart som står för klart flest observationer i Norrbottens län under de senaste tolv månaderna. Under den här perioden har den rapporterats in knappt 200 gånger i länet.

28 av de 208 högriskklassade invasiva arterna har observerats minst en gång under perioden i länet. Flest växtarter, 15 stycken, observerades i Luleå kommun. Totalt i länet rapporterades invasiva arter omkring 500 gånger.

I Norrbotten har två invasiva arter, som antingen bara observerats i en enskild kommun i länet eller på ett fåtal platser, rapporterats. Där ingår kanadaröding och bisam.

De mest rapporterade, invasiva växterna och svamparna i Norrbottens län senaste 12 månaderna
ArtObservationerFlest observationer i
Blomsterlupin194Juli
Jättebalsamin131Augusti
Smal vattenpest20Augusti
Vattenpest16Augusti
Parksallat13Juni
Rönnspirea13Augusti
Sibirisk vallmo13Juli
Vresros11Augusti
Häggmispel6Juni
Bergklint5Juli
De mest rapporterade, invasiva djurarter i Norrbottens län senaste 12 månaderna
ArtObservationerFlest observationer i
Kanadagås35Maj
Mårdhund9Oktober
Bäckröding3Augusti
Kanadaröding1Juli

Sällsynta arter och dörrknackare

Främmande invasiva arter är arter som på olika sätt har införts i Sverige med hjälp av människan, och sedan etablerat sig. Det finns ett antal invasiva arter som bedöms kunna etablera sig i Sverige, särskilt med ett varmare klimat, men som ännu inte gjort det. Dessa bedöms av SLU som dörrknackare. 62 av de 208 arterna med mycket hög risk för biologisk mångfald ingår i den här gruppen. Fem av dem har observerats i Artportalen minst en gång i Sverige. Inga dörrknackare har observerats i Bodens kommun.

En art som bara har rapporterats på ett fåtal platser i landet har setts i Bodens kommun. Det är bisam.

Flera av de invasiva arterna som bedöms utgöra mycket hög risk för den biologiska mångfalden i Sverige är inplanterade arter som under lång tid odlats som prydnad i både parker och trädgårdar. Här ingår till exempel tysklönn, parkslide och häckberberis. I många kommuner ingår invasiva arter, även de som fått klassificeringen mycket hög risk, till och med i stadsplanteringarna. Det finns oftast inga förbud mot att plantera dessa arter, men risken är stor att de sprider sig vidare, eftersom de har en dokumenterat hög spridningspotential. Ett frö kan enkelt spridas med husdjur eller skosulor.

Invasiva arter introduceras ofta av misstag. Om det inte är vi själva som bär in dem, så kan det ske via till exempel transporter. Frön från växter och jordlevande djur kan följa med i jord eller spannmål. Ett exempel är lövplattmasken Obama nungara, som först observerades i Malmö i november 2024. Sedan dess har den rapporterats 52 gånger till i totalt 32 kommuner. Majoriteten av dessa observationer är från de senaste tolv månaderna. Lövplattmasken har med största sannolikhet följt med i växttransporter från andra länder. Även mördarsnigeln tros ha kommit in i landet på det sättet.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.