Förra veckans alla polisärenden i Ekerö

Ekerö kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 66 anmälningar om misstänkta brott i Ekerö kommun den senaste veckan.

Under vecka 17 registrerade polisen 66 misstänkta brott i Ekerö kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Ekerö kommun under vecka 17
Brottskod (grupperad)Antal
Bedrägeri genom social manipulation13
Skadegörelse13
Ofredande8
Trafikbrott7
Inbrottsstöld5
Kortbedrägeri4
Miljöbrott3
Stöld utan inbrott3
Övriga bedrägeribrott3
Övriga brott mot 17 kap. BrB2
Misshandel1
Vårdslöshet/ödeläggelse1
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap1
Vållande till kroppsskada1
Narkotikabrott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 17, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 40 av 66 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare tio övriga ärenden i Ekerö kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Ekerö kommun under vecka 17
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan10
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 20 april och 26 april för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Skadegörelse i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 193 ärenden om misstänkta brott i Ekerö kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 30 mars och 26 april i Ekerö kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Skadegörelse45
Bedrägeri genom social manipulation21
Trafikbrott17
Inbrottsstöld15
Ofredande13
Stöld utan inbrott11
Kortbedrägeri10
Misshandel10
Övriga bedrägeribrott5
Våld mot tjänsteman5
Miljöbrott4
Övriga specialstraffrättsliga brott4
Bidragsbrott3
Olovlig identitetsanvändning3
Övriga brott mot 17 kap. BrB2
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.