Fler vindkraftverk byggdes i fjol än året innan, men utbyggnaden är fortfarande betydligt mindre än vi vant oss vid det senaste decenniet. Och i Arjeplogs kommun registrerade inga nya vindkraftverk i fjol.
Totalt fanns i slutet av förra året sex vindkraftverk i Arjeplogs kommun, med en sammanlagd maxeffekt på 18 megawatt. Det är en minskning med tre megawatt 1, jämfört med året innan. Det visar nya siffror från Energimyndigheten.
Till statistiken räknas ibland vindkraftverk som fysiskt står på andra sidan en kommun- eller länsgräns, beroende på var de är inkopplade i elnätet. Den officiella statistiken omfattar vindkraftverk som ingår i elcertifikatsystemet eller har ursprungsgarantier. Att den installerade effekten minskar kan därför ha rent administrativa orsaker – exempelvis att anläggningar som inte längre omfattas av elcertifikatsystemet inte har ansökt om ursprungsgarantier.

Exakt hur mycket el vindkraften i Arjeplog producerar framgår inte av den officiella statistiken, men i hela Norrbottens län ger varje installerad megawatt vindkraft ungefär 2 gigawattimmar el per år. Produktionen varierar dock mycket mellan vindkraftsinstallationer i olika storleksordning, och med olika placering.
Totalt producerade länets vindkraft 5 134 gigawattimmar el under fjolåret, vilket motsvarar ungefär 59 procent av den totala elkonsumtionen2.

Störst installerad vindkraftseffekt bland de av länets kommuner där vi har fullständiga siffror finns nu i Piteå, med 2 069 megawatt.
| Kommun | Antal verk | Maxeffekt (MW) | Förändring (MW) |
|---|---|---|---|
| Piteå | 513 | 2 068,9 | ±0 |
| Gällivare | 81 | 261,6 | +140 |
| Pajala | 37 | 126 | −14 |
| Övertorneå | 29 | 79,5 | ±0 |
| Arjeplog | 6 | 18 | −3 |
| Kalix | 4 | 6,7 | ±0 |
| Kiruna | 6 | 5,4 | ±0 |
| Haparanda | 5 | 5 | ±0 |
Mindre vindkraftsel i fjol
Totalt tillkom 173 nya vindkraftverk i landet i fjol – i genomsnitt 0,6 vindsnurror per kommun. Det är fler än året innan, men betydligt färre än snittet det senaste decenniet. För några år sedan tillkom över 400 kraftverk per år, men de två senaste åren har utbyggnaden alltså var betydligt mindre.
Det är bara ett femtontal kommuner i landet där vindkraftskapaciten rapporterats öka under 2025. Under hela den innevarande mandatperioden har ett 30-tal kommuner ökat den installerade effekten med totalt tre gigawatt, samtidigt som små minskningar skett i ett 20-tal kommuner. Totalt var utbyggnaden omkring 20 procent lägre under 2023–2025, än under motsvarande period förra mandatperioden.
Den totala elproduktionen från vindkraft var något mindre än året innan, 39 terrawattimmar, och stod under hela året för 19 procent av den svenska elproduktionen.
All ny vindkraft i fjol var landbaserad. Någon utbyggnad av havsbaserad vindkraft har inte skett på många år.
