Punktligaste tågveckan på länge i Simrishamn

Simrishamns kommun Järnväg
Spår och perrong
Leo Wallentin, Newsworthy

Förra veckan var andelen sena tåg den lägsta vid Gärsnäs och Simrishamn sedan början av december 2024. Färre än två procent av tågen var sena.

Färre än två procent av tågen var sena när de passerade stationerna Gärsnäs eller Simrishamn under vecka 16. Det är en ovanligt låg siffra. En genomsnittlig vecka är motsvarande siffra fyra procent, baserat på data som Newsworthy har samlat in sedan början av 2024.

Sedan det senaste stora tidtabellsskiftet i mitten av december 2025 har andelen sena tåg varit 6 procent.

Sena tåg per dag
DatumAndel senaSnittförsening
måndag 13 apr.< 2 %12 sek
tisdag 14 apr.2 %48 sek
onsdag 15 apr.6 %1 min 15 sek
torsdag 16 apr.< 2 %36 sek
fredag 17 apr.< 2 %37 sek
lördag 18 apr.< 2 %6 sek
söndag 19 apr.< 2 %11 sek

Dagen med flest sena tåg var onsdagen den 15 april, med 5,8 procent sena tåg.

De största rapporterade förseningarna hade tåg 1707 mellan Helsingborg C och Simrishamn den 15 april, 1731 mellan Helsingborg C och Simrishamn den 15 april och 1727 mellan Helsingborg C och Simrishamn den 14 april, som var 7 minuter sena när de ankom till Gärsnäs och Simrishamn. Detta är den största försening som angavs på plattformsskyltar och liknande. Den uppgiften kan ibland vara missvisande, när exempelvis ett tåg evakuerats längs vägen. Det förekommer också rena felskyltningar.

Sena tåg per rutt under vecka 16
RuttAndel senaSnittförsening
Helsingborg C–Simrishamn (Pågatågen)< 2 %37 sek
Simrishamn–Ystad (Pågatågen)< 2 %13 sek
Sena tåg per station under vecka 16
StationAndel senaSnittförsening
Gärsnäs< 2 %32 sek
Simrishamn< 2 %36 sek

Gärsnäs och Simrishamn hör till de stationer i landet som normalt har få och små förseningar. En genomsnittlig vecka är alltså 4 procent av tågen mer än fem minuter sena när de passerar här, och det genomsnittliga tåget är 47 sekunder minuter sent.

Andelen försenade tåg vid en station beror till stor del på vilken typ av trafik som passerar. Pendeltåg och andra kortdistanståg är oftast mer punktliga än fjärrtåg, och allra mest försenade är de internationella nattågen.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.