Det finns 654 annonser ute om lediga jobb i Blekinge län just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 16 april låg det 654 annonser ute om lediga jobb i Blekinge, motsvarande omkring 2 400 tjänster. För en månad sedan fanns det 740 jobbannonser i kommunen, alltså 86 fler än idag. Förra månadens annonser motsvarade omkring 2 900 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Vårdbiträden | 658 | (+3) | 4 | (±0) |
| Vårdare, boendestödjare | 451 | (+8) | 12 | (+3) |
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 282 | (+7) | 16 | (+2) |
| Personliga assistenter | 77 | (+1) | 45 | (+5) |
| Grundutbildade sjuksköterskor | 72 | (−41) | 22 | (−28) |
| Behandlingsassistenter och socialpedagoger m.fl. | 37 | (−4) | 6 | (−4) |
| Städare | 31 | (−14) | 13 | (−7) |
| Ingenjörer och tekniker inom maskinteknik | 28 | (+14) | 24 | (+10) |
| Restaurang- och köksbiträden m.fl. | 26 | (+4) | 9 | (−1) |
| Reklamutdelare och tidningsdistributörer | 22 | (±0) | 4 | (±0) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 16 april och 12 mars av utannonserade jobb där Blekinge län angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
66 av dessa annonser var för ferie- och sommarvikariat. Sammanlagt handlar det om drygt 1 400 tjänster.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser |
|---|---|---|
| Vårdbiträden | 608 | 3 |
| Vårdare, boendestödjare | 440 | 5 |
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 254 | 5 |
| Reklamutdelare och tidningsdistributörer | 22 | 4 |
| Grundutbildade sjuksköterskor | 18 | 3 |
| Personliga assistenter | 15 | 6 |
| Städare | 12 | 2 |
| Behandlingsassistenter och socialpedagoger m.fl. | 10 | 1 |
| Butikssäljare, fackhandel | 9 | 3 |
| Lastbilsförare m.fl. | 9 | 5 |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 16 april av utannonserade jobb där angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Blekinge län var förra månaden 6,7 procent, vilket är 0,8 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Blekinge här.