Det finns 30 annonser ute om lediga jobb i Melleruds kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 16 april låg det 30 annonser ute om lediga jobb i Mellerud, motsvarande drygt 50 tjänster. För en månad sedan fanns det 21 jobbannonser i kommunen, alltså nio färre än idag. Förra månadens annonser motsvarade knappt 50 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Väktare och ordningsvakter | 10 | (±0) | 1 | (±0) |
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 10 | (±0) | 1 | (±0) |
| Uppfödare och skötare av lantbrukets husdjur | 4 | (+4) | 2 | (+2) |
| Socialsekreterare | 4 | (+3) | 4 | (+3) |
| Behandlingsassistenter och socialpedagoger m.fl. | 4 | (−1) | 2 | (±0) |
| Säljande butikschefer och avdelningschefer i butik | 3 | (±0) | 3 | (±0) |
| Maskinställare och maskinoperatörer, metallarbete | 3 | (±0) | 2 | (±0) |
| Grundskollärare | 2 | (+2) | 2 | (+2) |
| Städare | 2 | (+2) | 1 | (+1) |
| Arbetsterapeuter | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 16 april och 12 mars av utannonserade jobb där Melleruds kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Fem av dessa annonser var för ferie- och sommarvikariat. Sammanlagt handlar det om sju tjänster.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser |
|---|---|---|
| Uppfödare och skötare av lantbrukets husdjur | 3 | 1 |
| Hovmästare och servitörer | 1 | 1 |
| Kockar och kallskänkor | 1 | 1 |
| Restaurang- och köksbiträden m.fl. | 1 | 1 |
| Slaktare och styckare m.fl. | 1 | 1 |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 16 april av utannonserade jobb där angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Melleruds kommun var förra månaden 6,1 procent, vilket är 1,3 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Mellerud här.