Det finns 74 annonser ute om lediga jobb i Leksands kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 16 april låg det 74 annonser ute om lediga jobb i Leksand, motsvarande knappt 300 tjänster. För en månad sedan fanns det 95 jobbannonser i kommunen, alltså 21 fler än idag. Förra månadens annonser motsvarade drygt 300 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Vårdbiträden | 125 | (+100) | 1 | (±0) |
| Lager- och terminalpersonal | 32 | (+1) | 2 | (±0) |
| Hovmästare och servitörer | 16 | (−10) | 5 | (−6) |
| Grundskollärare | 13 | (+13) | 12 | (+12) |
| Kockar och kallskänkor | 9 | (−3) | 7 | (−1) |
| Kafé- och konditoribiträden | 6 | (±0) | 1 | (±0) |
| Städare | 6 | (−12) | 2 | (−5) |
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 5 | (−118) | 2 | (±0) |
| Restaurang- och köksbiträden m.fl. | 4 | (−5) | 2 | (−3) |
| Gymnasielärare | 4 | (+4) | 3 | (+3) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 16 april och 12 mars av utannonserade jobb där Leksands kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
13 av dessa annonser var för ferie- och sommarvikariat. Sammanlagt handlar det om knappt 200 tjänster.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser |
|---|---|---|
| Vårdbiträden | 125 | 1 |
| Hovmästare och servitörer | 11 | 2 |
| Kafé- och konditoribiträden | 6 | 1 |
| Städare | 6 | 2 |
| Restaurang- och köksbiträden m.fl. | 4 | 2 |
| Kockar och kallskänkor | 2 | 1 |
| Hotellreceptionister m.fl. | 1 | 1 |
| Personliga assistenter | 1 | 1 |
| Transportledare och transportsamordnare | 1 | 1 |
| Övriga förmedlare | 1 | 1 |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 16 april av utannonserade jobb där angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Leksands kommun var förra månaden 4 procent, vilket är 0,1 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Leksand här.