Allt fler skriver högskoleprovet i Halmstad

Halmstads kommun Högskoleprov
Människor som skriver högskoleprovet

Antalet anmälda till högskoleprovet ökar stadigt. Och Halmstad är inget undantag. Här har antalet anmälda ökat varje år sedan pandemin. På lördag kan 1 237 personer skriva provet

På lördag är det dags för högskoleprovet igen. Efter de begränsade provomgångarna under pandemin har antalet anmälda ökat varje år i Sverige, och i år är omkring 100 700 personer anmälda att delta någonstans i landet. För femte året i rad ökar antalet anmälda till vårens prov i Halmstad. På lördag är 1 237 personer anmälda, jämfört med 1 104 personer förra våren.

Det är Högskolan i Halmstad som anordnar provet i Halmstad, högskolan anordnar också prov i Falkenberg, Laholm och Varberg. Totalt är 2 341 personer anmälda att skriva provet i Högskolan i Halmstads regi. Högskoleprovet hålls två gånger per år, i april och oktober. Det är normalt sett fler som skriver provet på våren än på hösten.

Högskoleprovet består av fem provpass med totalt 160 uppgifter. Resultatet omvandlas sedan till normerade poäng på en skala från 0,00 till 2,00. Resultatet kan användas för att söka till högskolor och universitet.

I höstas skrev 1 339 personer provet på någon av de orter där Högskolan i Halmstad anordnade det, och snittpoängen var 0,82 poäng. Den högsta poängen var 1,90 poäng, vilket är bättre än 99,7 procent av alla provskrivare i landet. För att ta sig in bland de tio bästa på Högskolan i Halmstad krävdes 1,75 poäng. Det är bättre än 98,4 procent av alla som skrev provet. Totalt i riket hade 43 personer 2,00.

Anmälda till högskoleprovet i Hallands län våren 2026
KommunAntal anmälda
Halmstad1 237
Varberg654
Falkenberg315
Laholm135

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.