Lista: Brotten med flest anmälningar i Ekerö förra veckan

Ekerö kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 51 anmälningar om misstänkta brott i Ekerö kommun den senaste veckan.

Under vecka 15 registrerade polisen 51 misstänkta brott i Ekerö kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Ekerö kommun under vecka 15
Brottskod (grupperad)Antal
Skadegörelse18
Trafikbrott4
Kortbedrägeri4
Bedrägeri genom social manipulation4
Misshandel3
Ofredande3
Övriga specialstraffrättsliga brott2
Inbrottsstöld2
Olovlig identitetsanvändning2
Drivmedelsstöld1
Stöld utan inbrott1
Egenmäktighet med barn1
Annonsbedrägeri1
Olovligt förfogande1
Tjänstefel1
Vapenlagsbrott1
Narkotikabrott1
Miljöbrott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 15, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 19 av 51 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare fem övriga ärenden i Ekerö kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Ekerö kommun under vecka 15
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan5
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 6 april och 12 april för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Skadegörelse i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 127 ärenden om misstänkta brott i Ekerö kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 16 mars och 12 april i Ekerö kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Skadegörelse35
Trafikbrott12
Misshandel10
Inbrottsstöld9
Stöld utan inbrott8
Bedrägeri genom social manipulation6
Övriga specialstraffrättsliga brott5
Kortbedrägeri4
Ofredande4
Olovlig identitetsanvändning4
Ärekränkningsbrott3
Drivmedelsstöld2
Egenmäktighet med barn2
Olovligt förfogande2
Miljöbrott2
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.