De går till val i Ljusnarsberg – han kandiderar för flera partier

Ljusnarsbergs kommun Val

Nu börjar kandidatlistorna till höstens kommunfullmäktigeval i Ljusnarsberg falla på plats. 70 kandidater från fem partier är anmälda hittills. Och en kandidat finns med på listorna för såväl Socialdemokraterna som Socialistpartiet.

På torsdagen var det deadline för partier med låsta listor att registrera sina kandidater inför höstens val. Till valet till kommunfullmäktige i Ljusnarsberg är 70 kandidater anmälda på sådana listor, vilket är lika många som i valet 2022. Det är den lägsta siffran sedan åtminstone valet 1998, vilket är så långt tillbaka som vi har statistik för.

Att listan är låst innebär att partiet redan har anmält sina kandidater och bestämt ordningen på listan och att väljare inte kan lägga till egna kandidater. På öppna listor kan kandidater läggas till fram till dagarna före valet och vem som helst kan anmäla sig som kandidat. De senaste valen har drygt nio av tio kandidater anmälts på låsta listor. I valet till kommunfullmäktige i Ljusnarsberg 2022 fanns 70 av 75 kandidater på låsta listor. Alla hittills anmälda kandidater till höstens val återfinns på låsta listor.

Största andelen kvinnor under det här århundradet

Av de hittills anmälda kandidaterna i Ljusnarsberg är två kandidater under 30 år. Den yngsta kandidaten är Erik Andersson (S). Han tillhör de totalt 279 artonåringar som hittills finns med på region- och kommunlistor runt om i landet. Ulf Hilding (M) är 84 år på valdagen, vilket gör honom till den äldsta kandidaten i höstens kommunfullmäktigeval i Ljusnarsberg.

Medelåldern bland de hittills anmälda kandidaterna är 55,1 år. Det är lägre än i förra valet, då den var 56,2 år. Högst medelålder i Örebro län har kandidaterna till kommunfullmäktige i Hällefors (61,4 år) och lägst medelålder har kandidaterna i Örebro (53,9 år).

Kvinnorna utgör 57 procent av de hittills anmälda kandidaterna, vilket är den högsta andelen på listorna till kommunfullmäktige i Ljusnarsberg sedan åtminstone valet 1998. Ljusnarsberg är en av 26 kommuner i landet där kvinnorna utgör hälften eller mer av kandidaterna på listorna.

Han kandiderar för flera partier

Man kan bara väljas in för ett parti i kommunfullmäktige, men det finns inget som hindrar att en kandidat anmäler sig som kandidat för flera partier – även om partierna förstås kan ha synpunkter. I Ljusnarsberg står Kjell Eriksson på åttonde plats för Socialdemokraterna samtidigt som han är registrerad som kandidat för Socialistpartiet.

Det har hänt att kandidater hävdat att de råkat registrera sig för flera partier av misstag. Enligt Valmyndigheten listas partierna i bokstavsordning. En kandidat kan dra tillbaka sin kandidatur genom att skicka ett skriftligt, undertecknat meddelande till länsstyrelsen senast 10 september.

Socialdemokraterna har flest kandidater

Alla fyra partier som kom in i fullmäktige förra valet har också anmält kandidater för höstens val.

Flest anmälda kandidater, 26 personer, har Socialdemokraterna. Tittar man på partierna med mer än en handfull kandidater är medelåldern högst hos Vänsterpartiet (59 år) och lägst hos Socialdemokraterna (52,9 år). Andelen kvinnor är högst hos Vänsterpartiet (79 procent) och lägst hos Sverigedemokraterna (33 procent).

Fem partier har kandidater på listorna
PartiAntal kandidaterMedelålderAndel kvinnorTyp av lista
Socialdemokraterna2652,9 år62 %Låst
Moderaterna1755,8 år47 %Låst
Vänsterpartiet1459 år79 %Låst
Sverigedemokraterna1354,4 år*33 %*Låst
Socialistpartiet176 år0 %Öppen
26 kandidater från Socialdemokraterna till kommunfullmäktige i Ljusnarsberg
Plats på listanKandidatÅlder
1Natalie Hart40 år
2Johan Andér44 år
3Charlotta Kronberg59 år
4Gert Stark68 år
5Solveig Åkerlund76 år
6Daniel Svedberg37 år
7Karolin Rantala36 år
8Kjell Eriksson76 år
9Gunilla Gunnarsson50 år
10Markku Rantamäki62 år
11Eva Engvall66 år
12Roberth Axelsson29 år
13Margaretha Kela69 år
14Erik Andersson18 år
15Annika Renbro68 år
16Arno Wilting36 år
17Veronica Andersson43 år
18Erik Bergsten62 år
19Anita Nilsson77 år
20Mattias Svedberg51 år
21Anita Persson65 år
22Carin Lundskog60 år
23Evelina Agedalen39 år
24Elin Haneskog48 år
25Lena Berglund61 år
26Linn Wennberg36 år
17 kandidater från Moderaterna till kommunfullmäktige i Ljusnarsberg
Plats på listanKandidatÅlder
1Daniel Johansson42 år
2Sofie Björn37 år
3Peter Johansson66 år
4Bernt Askelin62 år
5Fredrik Hedborg51 år
6Ann-Sofie Wiklund73 år
7Timmy Forsberg35 år
8Maria Lönnberg49 år
9Ulrika Ernving60 år
10Janeric Björkman68 år
11Filip Stark40 år
12Simon Björn31 år
13Therese Gällström52 år
14Caroline Elvenäs46 år
15Barbro Gällström83 år
16Anita Elvenäs70 år
17Ulf Hilding84 år
14 kandidater från Vänsterpartiet till kommunfullmäktige i Ljusnarsberg
Plats på listanKandidatÅlder
1Dennis Persson Lundberg37 år
2Elin Hector49 år
3Ulla Wiklund Diedrichsen70 år
4Catrine Lundberg39 år
5Eva Renberg62 år
6Camilla Lundberg35 år
7Emma Renberg37 år
8Eva Pettersson74 år
9Sune Karlsson75 år
10Madelene Lindkvist55 år
11Lena Cederlund74 år
12Waldemar Andersson70 år
13Inga-Lill Olsson74 år
14Astrid Dahl75 år
13 kandidater från Sverigedemokraterna till kommunfullmäktige i Ljusnarsberg
Plats på listanKandidatÅlder
1Mats Larsson63 år
2Mathias Eriksson55 år
3Hazze Karlsson51 år
4Thomas Carlsson56 år
5Linda Larsson40 år
6Helena Heiser54 år
7Peter Jeppsson55 år
8Fredrik Heiser51 år
9Obekräftad kandidatur
10Joakim JR Löfgren32 år
11Pia Bekkhus83 år
12Minna Lind60 år
13Ronnie Wegerstedt53 år
Kandidater från övriga partier till kommunfullmäktige i Ljusnarsberg
KandidatÅlderParti
Kjell Eriksson76 årSocialistpartiet

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.