Brott för brott – så många anmälningar upprättades i Lysekil förra veckan

Lysekils kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt tolv anmälningar om misstänkta brott i Lysekils kommun den senaste veckan.

Under vecka 14 registrerade polisen tolv misstänkta brott i Lysekils kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Lysekils kommun under vecka 14
Brottskod (grupperad)Antal
Misshandel3
Ofredande3
Stöld utan inbrott2
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap1
Annonsbedrägeri1
Olaga hot1
Bedrägeri genom social manipulation1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 14, medan andra avser en tidigare tidpunkt. Åtta av tolv anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare tre övriga ärenden i Lysekils kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Lysekils kommun under vecka 14
Brottskod (grupperad)Antal
Övriga ej brott1
Förlustanmälan1
Trafikolycka utan misstanke om brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 30 mars och 5 april för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Misshandel och trafikbrott i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 59 ärenden om misstänkta brott i Lysekils kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 9 mars och 5 april i Lysekils kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Misshandel9
Trafikbrott9
Bedrägeri genom social manipulation5
Ofredande4
Annonsbedrägeri4
Skadegörelse4
Övriga bedrägeribrott4
Stöld utan inbrott3
Olaga hot3
Inbrottsstöld2
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap1
Rattfylleri1
Egenmäktighet med barn1
Övriga specialstraffrättsliga brott1
Kortbedrägeri1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.