Brott för brott – så många anmälningar upprättades på Lidingö förra veckan

Lidingö kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 57 anmälningar om misstänkta brott i Lidingö kommun den senaste veckan.

Under vecka 14 registrerade polisen 57 misstänkta brott i Lidingö kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Lidingö kommun under vecka 14
Brottskod (grupperad)Antal
Skadegörelse12
Stöld utan inbrott11
Trafikbrott5
Bedrägeri genom social manipulation4
Narkotikabrott4
Dataintrång2
Utpressning2
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap2
Ofredande2
Inbrottsstöld2
Ärekränkningsbrott1
Misshandel1
Hemfridsbrott1
Olaga frihetsberövande1
Kortbedrägeri1
Olovligt förfogande1
Fortkörning1
Övriga bedrägeribrott1
Annonsbedrägeri1
Övergrepp i rättssak1
Fakturabedrägeri1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 14, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 29 av 57 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare 14 övriga ärenden i Lidingö kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Lidingö kommun under vecka 14
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan13
Övriga ej brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 30 mars och 5 april för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Stöld utan inbrott i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 276 ärenden om misstänkta brott i Lidingö kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 9 mars och 5 april i Lidingö kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Stöld utan inbrott50
Skadegörelse39
Trafikbrott35
Kortbedrägeri22
Bedrägeri genom social manipulation18
Narkotikabrott16
Ofredande11
Inbrottsstöld8
Annonsbedrägeri8
Misshandel7
Ärekränkningsbrott6
Övriga bedrägeribrott5
Dataintrång4
Cykelstöld4
Olaga hot4
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.