Under första kvartalet minskade elbilarnas och laddhybridernas andel av nyregistreringarna i Kalix kommun. I landet som helhet har elbilsmarknaden däremot tagit ny fart.
Under första kvartalet 2026 var 35 procent av alla nyregistrerade personbilar i Kalix laddbara (sammanlagt registrerades 82 nya bilar). Merparten av de laddbara bilarna var så kallade laddhybrider, det vill säga fordon som går att ladda och köra på el, men som även har en förbränningsmotor. 13 procent av alla nya bilar var rena elbilar.
Fossildrivna bilar utgjorde 62 procent av nyregistreringarna.

I Kalix minskade andelen laddbara bilar under första kvartalet jämfört med kvartalet innan (−20,8 procentenheter). Nyregistreringen peakade under andra kvartalet 2023 då 75 procent av de nya bilarna var laddbara.

Ny fart på elbilsmarknaden
I landet som helhet ökade elbilarna både sett till volym och andel av nyregistreringarna under början av året. Enligt Mobility Sweden beror ökningen på förbättrat konjunkturläge, lägre räntor samt lansering av flera mindre och billigare elbilsmodeller. Däremot ser man ingen effekt av kriget i Iran ännu.
Följande graf visar utvecklingen antal sålda elbilar och laddhybrider i Kalix över tid.

Lista: Här säljs det flest laddbara bilar
I hela landet var 63 procent av alla nya bilar laddbara under första kvartalet. Det är något färre än föregående kvartal (−1,4 procentenheter). I Norrbottens län var 49 procent av de nya bilarna laddbara, vilket är färre än föregående kvartal (−5,9 procentenheter).

Jämfört med andra kommuner säljs det förhållandevis få elbilar och laddhybrider i Kalix. Under första kvartalet var nyregistreringen 21:a lägst i hela landet (bland 290 kommuner).
| Kommun | Andel laddbara | Antal elbilar | Antal laddhybrider | Antal nya bilar totalt |
|---|---|---|---|---|
| Överkalix | 100 % | 0 | 4 | 4 |
| Gällivare | 66 % | 16 | 13 | 44 |
| Piteå | 59 % | 49 | 22 | 121 |
| Övertorneå | 57 % | 2 | 2 | 7 |
| Arvidsjaur | 57 % | 8 | 5 | 23 |
| Luleå | 51 % | 97 | 62 | 310 |
| Älvsbyn | 50 % | 2 | 3 | 10 |
| Kiruna | 49 % | 12 | 24 | 74 |
| Boden | 41 % | 18 | 22 | 98 |
| Haparanda | 36 % | 1 | 3 | 11 |
| Kalix | 35 % | 11 | 18 | 82 |
| Arjeplog | 25 % | 1 | 0 | 4 |
| Pajala | 25 % | 0 | 3 | 12 |
| Jokkmokk | 11 % | 1 | 0 | 9 |
Notera att siffrorna avser var bilarna är registrerade. Leasingbilar är registrerade i den kommun där uthyraren har sitt säte.
