Rekordstor andel av nya bilar laddbara i Köping

Köpings kommun Klimat
En elbil som laddas

Under första kvartalet var sju av tio nyregistrerade bilar i Köpings kommun rena elbilar eller laddhybrider. Det är fler än något kvartal tidigare. Även i landet som helhet har elbilsmarknaden tagit ny fart.

Under första kvartalet 2026 var 66 procent av alla nyregistrerade personbilar i Köping laddbara (sammanlagt registrerades 76 nya bilar). Merparten av de laddbara bilarna var rena elbilar (36 procent av alla).

Fossildrivna bilar utgjorde 34 procent av nyregistreringarna.

Graf: Antal nyregistrerade fordon per drivmedel

I Köping noterades ett nytt rekord under första kvartalet. Aldrig tidigare har laddbara bilar utgjort en så stor del av alla nya bilar.

Graf: Andel laddbara bilar av alla nyregistreringar över tid

Ny fart på elbilsmarknaden

I landet som helhet ökade elbilarna både sett till volym och andel av nyregistreringarna under början av året. Enligt Mobility Sweden beror ökningen på förbättrat konjunkturläge, lägre räntor samt lansering av flera mindre och billigare elbilsmodeller. Däremot ser man ingen effekt av kriget i Iran ännu.

Följande graf visar utvecklingen antal sålda elbilar och laddhybrider i Köping över tid.

Graf: Antal nya laddhybrider och elbilar över tid

Lista: Här säljs det flest laddbara bilar

I hela landet var 63 procent av alla nya bilar laddbara under första kvartalet. Det är något färre än föregående kvartal (−1,4 procentenheter). I Västmanlands län var 61 procent av de nya bilarna laddbara, vilket är färre än föregående kvartal (−0,4 procentenheter).

Graf: Antal nyregistrerade laddbara bilar per län

Jämfört med andra kommuner säljs det förhållandevis stor andel elbilar och laddhybrider i Köping. Under första kvartalet var nyregistreringen 69:e högst i hela landet (bland 290 kommuner).

Här registrerades det flest laddbara bilar under första kvartalet i Västmanlands län
KommunAndel laddbaraAntal elbilarAntal laddhybriderAntal nya bilar totalt
Norberg71 %7314
Skinnskatteberg70 %4310
Hallstahammar67 %161343
Köping66 %272376
Västerås63 %287179734
Kungsör59 %8217
Fagersta53 %161049
Surahammar50 %6318
Arboga48 %14540
Sala38 %191178
Källa: Trafikanalys/SCB
Notera att siffrorna avser var bilarna är registrerade. Leasingbilar är registrerade i den kommun där uthyraren har sitt säte.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.