Priserna på bostadsrätter har gått upp i Jönköpings län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 4 procent.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
Även i hela Sverige ökar priserna på bostadsrätter. I hela riket noterades en prisuppgång på 3 procent.

Priserna på bostadsrätter stiger i 60 av landets kommuner, medan de sjunker i 45 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Sammanlagt såldes 487 bostadsrätter i Jönköpings län mellan januari och mars till ett genomsnittligt pris på 1,8 miljoner kronor. I fjol gjordes 472 affärer vid den här tiden på året.
I hela Sverige såldes 27 915 bostadsrätter för i snitt 3,1 miljoner kronor.

Priserna på villor ökar något
Villapriserna har gått upp i Jönköpings län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 1 procent.
Även i hela Sverige ökar villapriserna. I hela riket noterades en prisuppgång på 1 procent.

Priserna på villor stiger i 71 av landets kommuner, medan de sjunker i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Jönköpings län stiger priserna på villor i två av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Vetlanda där priserna steg med 16 procent. I Nässjö däremot sjönk priserna med 6 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i åtta av länets 13 kommuner.
Sammanlagt såldes 458 villor i Jönköpings län mellan januari och mars till ett genomsnittligt pris på 3,0 miljoner kronor. I fjol gjordes 479 affärer vid den här tiden på året.
I hela Sverige såldes 11 749 villor för i snitt 4,1 miljoner kronor.

Priserna på fritidshus minskar kännbart
Priserna på fritidshus har gått ner i Jönköpings län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tolv månaderna visar på en nedgång med 5 procent.
Även i hela Sverige sjunker priserna på fritidshus. I hela riket noterades en prisnedgång på 2 procent.

Priserna på fritidshus sjunker i 28 av landets kommuner, medan de stiger i 21 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Sammanlagt såldes fem fritidshus i Jönköpings län mellan januari och mars till ett genomsnittligt pris på 1,6 miljoner kronor. I fjol gjordes fyra affärer vid den här tiden på året.
I hela Sverige såldes 601 fritidshus för i snitt 2,6 miljoner kronor.

Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Aneby | 12 | 1,9 miljoner | |
| Eksjö | 20 | 1,9 miljoner | |
| Gislaved | ±0 % ▸ | 38 | 1,7 miljoner |
| Gnosjö | 12 | 1,6 miljoner | |
| Habo | 22 | 3,5 miljoner | |
| Jönköping | −2 % ▼ | 160 | 4,5 miljoner |
| Mullsjö | 16 | 1,9 miljoner | |
| Nässjö | −6 % ▼ | 43 | 2,0 miljoner |
| Sävsjö | 14 | 1,3 miljoner | |
| Tranås | 15 | 2,6 miljoner | |
| Vaggeryd | 20 | 2,6 miljoner | |
| Vetlanda | +16 % ▲ | 45 | 1,6 miljoner |
| Värnamo | +11 % ▲ | 41 | 2,9 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Aneby | 2 | 0,2 miljoner | |
| Eksjö | 5 | 1,2 miljoner | |
| Gislaved | 15 | 0,5 miljoner | |
| Gnosjö | 3 | 0,4 miljoner | |
| Habo | 16 | 2,0 miljoner | |
| Jönköping | +1 % ▲ | 337 | 2,2 miljoner |
| Mullsjö | 7 | 1,6 miljoner | |
| Nässjö | 23 | 0,9 miljoner | |
| Sävsjö | 3 | 0,5 miljoner | |
| Tranås | 25 | 0,9 miljoner | |
| Vaggeryd | 2 | 1,2 miljoner | |
| Vetlanda | 9 | 1,0 miljon | |
| Värnamo | +4 % ▲ | 40 | 1,4 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Aneby | 0 | ||
| Eksjö | 0 | ||
| Gislaved | 1 | 1,2 miljoner | |
| Gnosjö | 0 | ||
| Habo | 0 | ||
| Jönköping | 0 | ||
| Mullsjö | 0 | ||
| Nässjö | 1 | 1,4 miljoner | |
| Sävsjö | 1 | 2,9 miljoner | |
| Tranås | 0 | ||
| Vaggeryd | 0 | ||
| Vetlanda | 1 | 0,9 miljoner | |
| Värnamo | 1 | 1,6 miljoner |
