Mellan januari och mars gjordes sammanlagt sex affärer med villor i Skinnskattebergs kommun. Det kan jämföras med fyra vid motsvarande tid i fjol.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda villorna i Skinnskattebergs kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,5 miljoner kronor.
I hela Västmanland såldes 366 villor för i snitt 3,3 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Skinnskatteberg den här månaden.
Priserna på villor stiger i 71 av landets kommuner, medan de sjunker i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Inga försäljningar av bostadsrätter
Mellan januari och mars noterades inga försäljningar av bostadsrätter i Skinnskatteberg.
I hela Västmanland såldes 700 bostadsrätter för i snitt 1,4 miljoner kronor.
Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Skinnskatteberg den här månaden.
Priserna på bostadsrätter stiger i 60 av landets kommuner, medan de sjunker i 45 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Västmanlands län sjunker priserna på bostadsrätter i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Fagersta där priserna sjönk med 11 procent. I Köping däremot steg priserna med 2 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i sju av länets tio kommuner.
Bara en försäljning av fritidshus
Mellan januari och mars gjordes sammanlagt en affär med fritidshus i Skinnskattebergs kommun. Det är lika många affärer som vid motsvarande tid i fjol.
Den sålda fastigheten gick för 1,9 miljoner kronor.
I hela Västmanland såldes sju fritidshus för i snitt 1,4 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Skinnskatteberg den här månaden.
Priserna på fritidshus sjunker i 28 av landets kommuner, medan de stiger i 21 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arboga | 28 | 2,1 miljoner | |
| Fagersta | 7 | 1,6 miljoner | |
| Hallstahammar | 19 | 2,4 miljoner | |
| Kungsör | 12 | 2,9 miljoner | |
| Köping | +5 % ▲ | 36 | 2,1 miljoner |
| Norberg | 2 | 1,0 miljon | |
| Sala | 23 | 2,8 miljoner | |
| Skinnskatteberg | 6 | 1,5 miljoner | |
| Surahammar | 23 | 2,0 miljoner | |
| Västerås | +4 % ▲ | 210 | 4,1 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arboga | 18 | 0,6 miljoner | |
| Fagersta | −11 % ▼ | 32 | 0,2 miljoner |
| Hallstahammar | 19 | 0,5 miljoner | |
| Kungsör | 3 | 1,0 miljon | |
| Köping | +2 % ▲ | 47 | 0,7 miljoner |
| Norberg | 3 | 0,5 miljoner | |
| Sala | 27 | 1,2 miljoner | |
| Skinnskatteberg | 0 | ||
| Surahammar | 14 | 0,4 miljoner | |
| Västerås | −3 % ▼ | 537 | 1,6 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arboga | 0 | ||
| Fagersta | 0 | ||
| Hallstahammar | 0 | ||
| Kungsör | 0 | ||
| Köping | 3 | 1,1 miljoner | |
| Norberg | 0 | ||
| Sala | −6 % ▼ | 1 | 0,7 miljoner |
| Skinnskatteberg | 1 | 1,9 miljoner | |
| Surahammar | 1 | 1,1 miljoner | |
| Västerås | 1 | 2,9 miljoner |
