Sju sålda villor i Orsa

Orsa kommun Fastighetspriser
Villafasad

Mellan januari och mars gjordes sammanlagt sju affärer med villor i Orsa kommun. Det kan jämföras med nio vid motsvarande tid i fjol.

Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

De sålda villorna i Orsa kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,6 miljoner kronor.

I hela Dalarna såldes 383 villor för i snitt 2,4 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda villor i Orsa kommun

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Orsa den här månaden.

Priserna på villor stiger i 71 av landets kommuner, medan de sjunker i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på villor ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Dalarnas län sjunker priserna på villor i tre av fyra kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Gagnef där priserna sjönk med 9 procent. I Borlänge däremot steg priserna med 5 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i elva av länets 15 kommuner.

Sex bostadsrätter såldes

Mellan januari och mars gjordes sammanlagt sex affärer med bostadsrätter i Orsa kommun. Det kan jämföras med tre vid motsvarande tid i fjol.

De sålda bostadsrätterna i Orsa kommun hade ett genomsnittligt pris på 0,9 miljoner kronor.

I hela Dalarna såldes 457 bostadsrätter för i snitt 1,4 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda bostadsrätter i Orsa kommun

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Orsa den här månaden.

Priserna på bostadsrätter stiger i 60 av landets kommuner, medan de sjunker i 45 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på bostadsrätter ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Dalarnas län sjunker priserna på bostadsrätter i fyra av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Avesta där priserna sjönk med 9 procent. I Ludvika däremot steg priserna med 9 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i tio av länets 15 kommuner.

Sju fritidshus såldes

Mellan januari och mars gjordes sammanlagt sju affärer med fritidshus i Orsa kommun. Det kan jämföras med ett vid motsvarande tid i fjol.

De sålda fritidshusen i Orsa kommun hade ett genomsnittligt pris på 3,2 miljoner kronor.

I hela Dalarna såldes 62 fritidshus för i snitt 2,8 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda fritidshus i Orsa kommun

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Orsa den här månaden.

Priserna på fritidshus sjunker i 28 av landets kommuner, medan de stiger i 21 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på fritidshus ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Dalarnas län sjunker priserna på fritidshus i tre av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Älvdalen där priserna sjönk med 10 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för fritidshus i tolv av länets 15 kommuner.

Tabeller

Försäljningar av villor i Dalarnas län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Avesta 211,5 miljoner
Borlänge+5 % 692,6 miljoner
Falun−1 % 633,7 miljoner
Gagnef−9 % 251,8 miljoner
Hedemora 241,7 miljoner
Leksand 183,0 miljoner
Ludvika−4 % 341,3 miljoner
Malung-Sälen 223,2 miljoner
Mora 222,3 miljoner
Orsa 71,6 miljoner
Rättvik 172,2 miljoner
Smedjebacken 211,4 miljoner
Säter 172,1 miljoner
Vansbro 91,0 miljon
Älvdalen 143,2 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av bostadsrätter i Dalarnas län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Avesta−9 % 370,4 miljoner
Borlänge−4 % 1021,1 miljoner
Falun−2 % 1001,8 miljoner
Gagnef 31,1 miljoner
Hedemora 210,5 miljoner
Leksand 61,7 miljoner
Ludvika+9 % 550,7 miljoner
Malung-Sälen−7 % 732,9 miljoner
Mora 161,4 miljoner
Orsa 60,9 miljoner
Rättvik 131,0 miljon
Smedjebacken 80,6 miljoner
Säter 80,5 miljoner
Vansbro 0
Älvdalen 92,4 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av fritidshus i Dalarnas län
KommunPrisutveckling
(12 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Avesta 10,6 miljoner
Borlänge 10,8 miljoner
Falun 21,1 miljoner
Gagnef 10,4 miljoner
Hedemora 12,3 miljoner
Leksand 31,7 miljoner
Ludvika 51,4 miljoner
Malung-Sälen−3 % 184,4 miljoner
Mora 31,1 miljoner
Orsa 73,2 miljoner
Rättvik 13,3 miljoner
Smedjebacken−9 % 41,5 miljoner
Säter 11,4 miljoner
Vansbro 0
Älvdalen−10 % 142,7 miljoner
Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 20 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.