Priserna på bostadsrätter har gått upp i Köpings kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 2 procent.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
Även i hela Västmanland ökar priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisuppgång på 1 procent.

Priserna på bostadsrätter stiger i 60 av landets kommuner, medan de sjunker i 45 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Västmanlands län sjunker priserna på bostadsrätter i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Fagersta där priserna sjönk med 11 procent. I Köping däremot steg priserna med 2 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i sju av länets tio kommuner.
Sammanlagt såldes 47 bostadsrätter i Köpings kommun mellan januari och mars till ett genomsnittligt pris på 0,7 miljoner kronor. I fjol gjordes 45 affärer vid den här tiden på året.
I hela Västmanland såldes 700 bostadsrätter för i snitt 1,4 miljoner kronor.

Priserna på villor ökar kännbart
Villapriserna har gått upp i Köpings kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 5 procent.
Även i hela Västmanland ökar villapriserna. I hela länet noterades en prisuppgång på 4 procent.

Priserna på villor stiger i 71 av landets kommuner, medan de sjunker i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Sammanlagt såldes 36 villor i Köpings kommun mellan januari och mars till ett genomsnittligt pris på 2,1 miljoner kronor. I fjol gjordes 36 affärer vid den här tiden på året.
I hela Västmanland såldes 366 villor för i snitt 3,3 miljoner kronor.

Tre försäljningar av fritidshus
Mellan januari och mars gjordes sammanlagt tre affärer med fritidshus i Köpings kommun. Det kan jämföras med två vid motsvarande tid i fjol.
De sålda fritidshusen i Köpings kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,1 miljoner kronor.
I hela Västmanland såldes sju fritidshus för i snitt 1,4 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Köping den här månaden.
Priserna på fritidshus sjunker i 28 av landets kommuner, medan de stiger i 21 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arboga | 28 | 2,1 miljoner | |
| Fagersta | 7 | 1,6 miljoner | |
| Hallstahammar | 19 | 2,4 miljoner | |
| Kungsör | 12 | 2,9 miljoner | |
| Köping | +5 % ▲ | 36 | 2,1 miljoner |
| Norberg | 2 | 1,0 miljon | |
| Sala | 23 | 2,8 miljoner | |
| Skinnskatteberg | 6 | 1,5 miljoner | |
| Surahammar | 23 | 2,0 miljoner | |
| Västerås | +4 % ▲ | 210 | 4,1 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arboga | 18 | 0,6 miljoner | |
| Fagersta | −11 % ▼ | 32 | 0,2 miljoner |
| Hallstahammar | 19 | 0,5 miljoner | |
| Kungsör | 3 | 1,0 miljon | |
| Köping | +2 % ▲ | 47 | 0,7 miljoner |
| Norberg | 3 | 0,5 miljoner | |
| Sala | 27 | 1,2 miljoner | |
| Skinnskatteberg | 0 | ||
| Surahammar | 14 | 0,4 miljoner | |
| Västerås | −3 % ▼ | 537 | 1,6 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arboga | 0 | ||
| Fagersta | 0 | ||
| Hallstahammar | 0 | ||
| Kungsör | 0 | ||
| Köping | 3 | 1,1 miljoner | |
| Norberg | 0 | ||
| Sala | −6 % ▼ | 1 | 0,7 miljoner |
| Skinnskatteberg | 1 | 1,9 miljoner | |
| Surahammar | 1 | 1,1 miljoner | |
| Västerås | 1 | 2,9 miljoner |
