Lista: Brotten med flest anmälningar i Eksjö förra veckan

Eksjö kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 40 anmälningar om misstänkta brott i Eksjö kommun den senaste veckan.

Under vecka 13 registrerade polisen 40 misstänkta brott i Eksjö kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Eksjö kommun under vecka 13
Brottskod (grupperad)Antal
Misshandel6
Skadegörelse4
Stöld utan inbrott4
Trafikbrott3
Olaga hot3
Övriga specialstraffrättsliga brott2
Cykelstöld2
Narkotikabrott2
Övriga bedrägeribrott2
Kortbedrägeri2
Inbrottsstöld2
Olaga innehav av knivar m.m. på allmän plats1
Vållande till kroppsskada1
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap1
Rattfylleri1
Ärekränkningsbrott1
Våldsamt motstånd1
Dataintrång1
Annonsbedrägeri1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 13, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 28 av 40 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare sex övriga ärenden i Eksjö kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Eksjö kommun under vecka 13
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan5
Trafikolycka utan misstanke om brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 23 mars och 29 mars för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Stöld utan inbrott i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 143 ärenden om misstänkta brott i Eksjö kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 2 mars och 29 mars i Eksjö kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Stöld utan inbrott25
Ofredande14
Olaga hot11
Trafikbrott10
Misshandel9
Skadegörelse9
Bedrägeri genom social manipulation7
Narkotikabrott6
Övriga bedrägeribrott6
Annonsbedrägeri6
Cykelstöld5
Övriga specialstraffrättsliga brott4
Kortbedrägeri4
Inbrottsstöld3
Folkbokföringsbrott3
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.