Brott för brott – så många anmälningar upprättades på Lidingö förra veckan

Lidingö kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 75 anmälningar om misstänkta brott i Lidingö kommun den senaste veckan.

Under vecka 12 registrerade polisen 75 misstänkta brott i Lidingö kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Lidingö kommun under vecka 12
Brottskod (grupperad)Antal
Stöld utan inbrott16
Trafikbrott12
Skadegörelse9
Kortbedrägeri8
Bedrägeri genom social manipulation7
Narkotikabrott3
Inbrottsstöld3
Ofredande2
Övriga specialstraffrättsliga brott2
Olaga hot2
Övriga bedrägeribrott2
Annonsbedrägeri2
Cykelstöld2
Mordbrand1
Hemfridsbrott1
Olovlig identitetsanvändning1
Misshandel1
Ärekränkningsbrott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 12, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 51 av 75 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare 17 övriga ärenden i Lidingö kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Lidingö kommun under vecka 12
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan16
Övriga dödsfall utan misstanke om brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 16 mars och 22 mars för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Trafikbrott i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 314 ärenden om misstänkta brott i Lidingö kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 23 februari och 22 mars i Lidingö kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Trafikbrott43
Stöld utan inbrott42
Skadegörelse35
Bedrägeri genom social manipulation27
Kortbedrägeri22
Ofredande21
Penningtvättsbrott14
Inbrottsstöld11
Misshandel11
Narkotikabrott9
Olaga hot8
Hemfridsbrott7
Ärekränkningsbrott7
Övriga bedrägeribrott6
Annonsbedrägeri6
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.