Lista: Brotten med flest anmälningar i Älmhult förra veckan

Älmhults kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 44 anmälningar om misstänkta brott i Älmhults kommun den senaste veckan.

Under vecka 11 registrerade polisen 44 misstänkta brott i Älmhults kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Älmhults kommun under vecka 11
Brottskod (grupperad)Antal
Stöld utan inbrott12
Trafikbrott7
Narkotikabrott4
Bedrägeri genom social manipulation4
Ofredande4
Olaga hot2
Hemfridsbrott2
Misshandel2
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap2
Annonsbedrägeri1
Människorov1
Kortbedrägeri1
Cykelstöld1
Tjänstefel1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 11, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 15 av 44 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare åtta övriga ärenden i Älmhults kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Älmhults kommun under vecka 11
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan7
Trafikolycka utan misstanke om brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 9 mars och 15 mars för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Stöld utan inbrott och bedrägeri genom social manipulation i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 159 ärenden om misstänkta brott i Älmhults kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 16 februari och 15 mars i Älmhults kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Stöld utan inbrott18
Bedrägeri genom social manipulation18
Trafikbrott17
Narkotikabrott17
Misshandel15
Kortbedrägeri12
Ofredande10
Övriga bedrägeribrott5
Skadegörelse5
Olaga hot4
Hemfridsbrott3
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap3
Annonsbedrägeri3
Cykelstöld3
Inbrottsstöld3
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.