Det finns 62 annonser ute om lediga jobb i Marks kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 12 mars låg det 62 annonser ute om lediga jobb i Mark, motsvarande knappt 200 tjänster. För en månad sedan fanns det 75 jobbannonser i kommunen, alltså 13 fler än idag. Förra månadens annonser motsvarade knappt 200 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 52 | (−3) | 3 | (−2) |
| Personliga assistenter | 49 | (+18) | 15 | (+3) |
| Lager- och terminalpersonal | 6 | (+1) | 2 | (+1) |
| Barnskötare | 5 | (±0) | 1 | (±0) |
| Behandlingsassistenter och socialpedagoger m.fl. | 5 | (−5) | 1 | (−1) |
| Buss- och spårvagnsförare | 5 | (+5) | 1 | (+1) |
| Företagssäljare | 4 | (+3) | 3 | (+2) |
| Maskinställare och maskinoperatörer, metallarbete | 3 | (+1) | 3 | (+1) |
| Chefer inom äldreomsorg | 3 | (+3) | 1 | (+1) |
| Grundutbildade sjuksköterskor | 3 | (−1) | 3 | (±0) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 12 mars och 12 februari av utannonserade jobb där Marks kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Åtta av dessa annonser var för ferie- och sommarvikariat. Sammanlagt handlar det om knappt 100 tjänster.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser |
|---|---|---|
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 51 | 2 |
| Personliga assistenter | 27 | 3 |
| Barnskötare | 5 | 1 |
| Grundutbildade sjuksköterskor | 1 | 1 |
| Journalister m.fl. | 1 | 1 |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 12 mars av utannonserade jobb där angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Marks kommun var förra månaden 4,9 procent, vilket är 0,2 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Mark här.