Det finns sex annonser ute om lediga jobb i Skinnskattebergs kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 12 mars låg det sex annonser ute om lediga jobb i Skinnskatteberg, motsvarande sju tjänster. För en månad sedan fanns det 15 jobbannonser i kommunen, alltså nio fler än idag. Förra månadens annonser motsvarade knappt 40 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Städare | 2 | (+2) | 1 | (+1) |
| Bibliotekarier och arkivarier | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
| Personliga assistenter | 1 | (−6) | 1 | (−2) |
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 1 | (−1) | 1 | (±0) |
| Vårdare, boendestödjare | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
| Övriga civilingenjörsyrken | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 12 mars och 12 februari av utannonserade jobb där Skinnskattebergs kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Skinnskattebergs kommun var förra månaden 8,7 procent, vilket är 0,9 procentenheter högre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Skinnskatteberg här.