Det finns 30 annonser ute om lediga jobb i Älvdalens kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 12 mars låg det 30 annonser ute om lediga jobb i Älvdalen, motsvarande drygt 100 tjänster. För en månad sedan fanns det 24 jobbannonser i kommunen, alltså sex färre än idag. Förra månadens annonser motsvarade knappt 100 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 50 | (−4) | 1 | (−1) |
| Kockar och kallskänkor | 12 | (+12) | 3 | (+3) |
| Lednings- och organisationsutvecklare | 7 | (+7) | 1 | (+1) |
| Grundutbildade sjuksköterskor | 6 | (−1) | 4 | (±0) |
| Motorfordonsmekaniker och fordonsreparatörer | 6 | (+5) | 1 | (±0) |
| Kontorsreceptionister | 4 | (+4) | 1 | (+1) |
| Grundskollärare | 2 | (+2) | 2 | (+2) |
| Städare | 2 | (+1) | 2 | (+1) |
| Hovmästare och servitörer | 2 | (+2) | 1 | (+1) |
| Restaurang- och köksbiträden m.fl. | 2 | (−1) | 1 | (−1) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 12 mars och 12 februari av utannonserade jobb där Älvdalens kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Två av dessa annonser var för ferie- och sommarvikariat. Sammanlagt handlar det om fem tjänster.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser |
|---|---|---|
| Kontorsreceptionister | 4 | 1 |
| Kockar och kallskänkor | 1 | 1 |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 12 mars av utannonserade jobb där angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Älvdalens kommun var förra månaden 4,3 procent, vilket är lika högt som vid motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Älvdalen här.