Lista: Här finns de lediga jobben i Säter – drygt 30 sommarvikariat att söka

Säters kommun Arbetsmarknad

Det finns 38 annonser ute om lediga jobb i Säters kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.

Den 12 mars låg det 38 annonser ute om lediga jobb i Säter, motsvarande knappt 200 tjänster. För en månad sedan fanns det 25 jobbannonser i kommunen, alltså 13 färre än idag. Förra månadens annonser motsvarade drygt 100 tjänster.

Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.

Yrkesgrupperna med flest annonserade jobb i Säters kommun nu och för en månad sedan
YrkesgruppAntal tjänsterAntal annonser
Skötare60(±0)1(±0)
Grundutbildade sjuksköterskor30(+5)10(+3)
Undersköterskor, vård- och specialavdelning och mottagning25(±0)1(±0)
Vårdbiträden6(+6)1(+1)
Väktare och ordningsvakter6(±0)1(±0)
Personliga assistenter5(+4)2(+1)
Förvaltnings- och planeringschefer3(+3)3(+3)
Övrig hemservicepersonal m.fl.2(±0)2(±0)
Grundskollärare2(+2)2(+2)
Vårdare, boendestödjare2(+1)2(+1)

Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken

Listan bygger på en lägesbild den 12 mars och 12 februari av utannonserade jobb där Säters kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.

Fyra av dessa annonser var för ferie- och sommarvikariat. Sammanlagt handlar det om drygt 30 tjänster.

Sommar- och feriejobb i Säters kommun
YrkesgruppAntal tjänsterAntal annonser
Undersköterskor, vård- och specialavdelning och mottagning251
Väktare och ordningsvakter61
Personliga assistenter11
Pizzabagare m.fl.11

Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken

Listan bygger på en lägesbild den 12 mars av utannonserade jobb där angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.

Arbetslösheten i Säters kommun var förra månaden 3,6 procent, vilket är 0,7 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Säter här.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.