Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet i Ljungby kommun. Även i hela Kronoberg sjunker arbetslösheten.
Under februari månad rapporterade Ljungby kommun en total arbetslöshet på 5,1 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,8 procentenheter). Även i Kronobergs län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 706 av 13 843 invånare i åldern 16 till 661 år i Ljungby kommun var inskrivna som arbetssökande (110 färre än i februari i fjol).
Det är åttonde månaden i följd som arbetslösheten i Ljungby är lägre än den var under samma tidpunkt året innan.

Ljungby är inte den enda kommunen i Kronoberg där arbetslösheten går nedåt. Vi ser i själva verket just nu en nedgång i samtliga kommuner. Störst är minskningen i Lessebo, där arbetslösheten sjunker med 1,4 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Ljungby hade redan tidigare lägre arbetslöshet än snittet i hela Kronobergs län och nu växer klyftan (5,1 procent i kommunen, jämfört med 6,8 procent i hela länet). Ljungby har därmed även den lägsta arbetslöshetsnivån i länet. Lessebo har den högsta (9,6 procent).
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i februari jämfört med året innan (−0,4 procentenheter) och ligger nu på 6,8 procent. 237 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,2 procent) i landet som helhet, medan Sorsele har den lägsta (2,2 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 10,1 procent i Ljungby under februari månad, motsvarande 345 av 3 416 personer. Det är 2,2 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−70 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för åttonde månaden i följd. Sedan juni 2025 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 11,5 till 10,1 procent.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 5,0 procentenheter i Ljungby. Det är en mindre skillnad än för ett år sedan (−1,4 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Ljungby om man jämför med andra kommuner i Kronoberg. Markaryd har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Växjö har den största.
Ungdomsarbetslösheten sjunker betydligt
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−2,1 procentenheter). I februari var 6,3 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 90 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med 31 personer på ett års sikt.
I och med den senaste månadens nedgång har de ungas arbetslöshet i Ljungby sjunkit nio månader i följd (ner från 7,0 procent i maj 2025 till 6,3 procent nu).

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Ljungby lägre än i Kronoberg som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 1,6 procentenheter.

Tabeller
| Ljungby | Kronobergs län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 5,1 % | −0,8 % ▼ | 6,8 % | −0,9 % ▼ | 6,8 % | −0,4 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 10,1 % | −2,2 % ▼ | 15,7 % | −2,7 % ▼ | 14,3 % | −1,4 % ▼ |
| Bland ungdomar | 6,3 % | −2,1 % ▼ | 7,9 % | −1,2 % ▼ | 7,4 % | −0,7 % ▼ |
